Wydanie nr 210/2021, Czwartek 29.07.2021
imieniny: pokaż (12 imiona)Konstantyn, Lucyliusz, Olaf, Maria, Faustyn, Serafina, Marta, Urban, Beatrycze, Lucyla, Cierpisław, Prosper
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Służba mundurowa w dobie pandemii. Czy komendy prawidłowo funkcjonują?

Koronawirus nie odpuszcza. Walka związana z zapobieganiem rozprzestrzeniania się COVID-19 trwa nieprzerwanie od marca tego roku. Codziennie media dostarczają nam informacji dotyczących nowych zachorowań i zgonów. Wirus nie wybiera, zachorować może każdy bez względu na płeć, wiek i zawód. Chorują lekarze, nauczyciele, urzędnicy, funkcjonariusze służb mundurowych. A rząd wprowadza kolejne ograniczenia i obostrzenia.

 

Nasza redakcja zwróciła się do lokalnych służb mundurowych z pytaniem, czy w obliczu pandemii i związaną z nią sytuacją, komendy funkcjonują prawidłowo? Czy występują braki kadrowe? Jak radzą sobie w obecnej sytuacji funkcjonariusze, zważywszy na charakter wykonywanego zawodu?

 

 

 

 

W Malborku praca przebiega bez problemu.

- „W Komendzie Powiatowej Policji w Malborku trzech policjantów oraz dwóch pracowników cywilnych znajduje się w izolacji domowej. Dwóch pracowników przebywa na kwarantannie. Funkcjonariusze w tym tygodniu wrócą do służby. W chwili obecnej praca w komendzie przebiega w sposób normalny, zapewniona jest ciągłość służby z zachowaniem reżimu sanitarnego” - informuje podkom. Katarzyna Marczyk z Wydziału Prewencji KPP Malbork. - Funkcjonariusze pełniący służbę na terenie powiatu malborskiego od początku ogłoszenia pandemii wspierają służby sanitarne w walce z koronawirusem. Policjanci podczas codziennych kontroli sprawdzają, czy osoby objęte kwarantanną znajdują się pod wskazanymi adresami, jak również czy nie potrzebują dodatkowej pomocy” - dodaje.

Również Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Malborku, pomimo panującej pandemii, funkcjonuje prawidłowo.

- „W komendzie przestrzegany jest reżim sanitarny oraz wdrożono wytyczne Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego w celu zapewnienia zachowania ciągłości funkcjonowania jednostek organizacyjnych PSP na terenie województwa. Jedną z form zachowania ciągłości funkcjonowania JRG było wprowadzenie systemu pełnienia służby 24/24 w systemie 4 zmianowym, co zapewniło zachowanie rezerw kadrowych i nie obniżyło poziomu zabezpieczenia chronionego rejonu. W przypadku komendy w wydziałach i sekcjach dwuosobowych wprowadzono naprzemiennie pracę zdalną” - informuje kpt. Damian Tomaszewski, Zastępca Komendanta PSP w Malborku. - W naszej komendzie odnotowaliśmy 10 przypadków zachorowań na wirus COVID-19 oraz 19 kwarantann domowych, wynikających z pełnieniem służby z funkcjonariuszami zarażonymi. Pomimo tylu przypadków zachorowań i kwarantann, funkcjonowanie komendy nie było zaburzone” - dodaje.

Kpt. Damian Tomaszewski podkreśla, że charakter pełnionej służby przygotowuje strażaka do trudnych i wymagających sytuacji. Przygotowanie fizyczne i psychiczne strażaka umożliwia mu prawidłowe wykonywanie zadań służbowych i jest warunkiem pełnienia służby.

- „W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną oraz jej możliwym negatywnym wpływem na psychospołeczne funkcjonowanie strażaków i pracowników cywilnych naszej formacji, istnieje możliwość korzystania z pomocy psychologów PSP. Obecnie PSP jest jedną z wiodących służb wspierających walkę z pandemią koronawirusa. Okres niespełna 9 miesięcy pokazał, iż nasza formacja szybko potrafi zaadoptować się do nowych warunków pełnienia służby” - informuje Zastępca Komendanta. - Mieszkańcy powiatu malborskiego mogą spać bezpiecznie i bez obaw o wystąpienie nieprawidłowości w funkcjonowaniu tutejszej komendy” - zapewnia.

 

 

 

 

Nowy Dwór Gdański funkcjonuje prawidłowo.

- „Na dzień dzisiejszy na izolacji domowej przebywa dwóch funkcjonariuszy oraz jeden pracownik cywilny nasze komendy. Komenda funkcjonuje prawidłowo. Stosowane są środki zapobiegawcze wobec rozprzestrzeniającej się pandemii, tj. stosowanie maseczek ochronnych, dezynfekcja, ozonowanie pomieszczeń, unikanie kontaktu wśród pracowników” - informuje mł. kpt. Jakub Czaplicki z Wydziału Operacyjno – Kontrolno – Rozpoznawczego KP PSP w Nowym Dworze Gdańskim. - „Stan psychofizyczny naszych pracowników oceniamy jako bardzo dobry. Ze względu na stan epidemii przyjmowanie petentów odbywa wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach. Uruchomiliśmy także działanie skrzynki podawczej” - dodaje.

 

 

 

 

W Sztumie praca wre.

- „Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Sztumie informuje, że na dzień dzisiejszy komenda funkcjonuje prawidłowo zapewniając stałą gotowość bojową i operacyjną do podejmowania działań” - informuje mł. ogn. Piotr Spiżewski, Starszy Technik z Wydziału Operacyjno – Kontrolno – Rozpoznawczego. -Wdrożony system czterozmianowy na JRG, reżim sanitarny na terenie całej komendy oraz praca zdalna w przypadku pracowników systemu codziennego pozwala na zminimalizowanie ryzyka wyłączenia ze służby większej ilości funkcjonariuszy z powodu możliwości zakażenia się wirusem Sars CoV-2. Funkcjonariusze, którzy wrócili do służby po izolacji, kwarantannie spowodowanych kontaktem z osobą zakażoną lub bezpośrednim zakażeniem, nie zgłaszali problemów natury zdrowia fizyczno - psychicznego. Dodatkowo funkcjonariusze mają do dyspozycji kontakt z psychologiem wojewódzkim PSP” - dodaje.

- „Na tę chwilę jeden policjant oraz jeden pracownik cywilny objęty został izolacją domową. Praca w naszej jednostce odbywa się normalnie, absencja nie ma wpływu na ciągłość służby” - informuje st. sierż. Paweł Łyko, oficer prasowy KPP w Sztumie.

 

 

 

 

Do tej pory nasza redakcja nie otrzymała odpowiedzi od Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Gdańskim.

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.