Wydanie nr 217/2021, Czwartek 5.08.2021
imieniny: pokaż (8 imion)Nonna, Cyriak, Abel, Maria, Memiusz, Oswalda, Oswald, Karolina
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Senat przyjął projekt ustawy o utworzeniu Związku Metropolitalnego w Województwie Pomorskim.

  • Wydanie nr 217/2021
  • 14 września 2020, 11:45
  • Gmina Nowy Dwór Gdański
  • Wiadomości
  • 1 komentarz
Senat przyjął projekt ustawy o utworzeniu Związku Metropolitalnego w Województwie Pomorskim. fot. Maciej Rusek/Gmina Nowy Dwór Gdański
Senat przyjął projekt ustawy o metropolii na Pomorzu. Za głosowało 86 senatorów, 2 było przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. Teraz projekt trafi do izby niższej parlamentu - Sejmu. Czy większość sejmowa poprze dobre rozwiązanie dla naszego regionu?

 

O ustanowienie metropolii nasz region stara się od lat. W 2011 roku z inicjatywy śp. Prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza powstało stowarzyszenie samorządowe Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot, w którym współdziała 57 samorządów. Pomorska metropolia istnieje faktycznie, ale do jej dalszego rozwoju niezbędna jest ustawa uchwalona przez obie izby parlamentu i podpisana przez Prezydenta RP. Dzięki temu samorządy zyskają dodatkowe kompetencje i środki finansowe. Metropolia na Pomorzu to przede wszystkim dodatkowe fundusze (5 proc. z podatku PIT) na rozwój regionalny - w tym na transport publiczny. W przypadku naszego regionu może chodzić nawet o 200 mln zł rocznie. W tej chwili środki te trafiają do budżetu centralnego.

 

 

 

 

Podczas posiedzenia Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot reprezentowali - Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, wiceprezes Rady OMGGS, Bogusława Engelbrecht, wójt Linii, Jacek Michalski, burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego, Mirosław Chyła, burmistrz Pelplina, Michał Glaser, prezes Zarządu OMGGS oraz Maciej Rusek, członek Zarządu OMGGS.

 

 


 

Informacja i zdjęcia: Fb Gmina Nowy Dwór Gdański

Zdjęcia: Fb Maciej Rusek

Gmina Nowy Dwór Gdański
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Zwykły robol .
Zwykły robol . 14.09.2020, 12:45
Naszego od progów zwalniających nie było ,co jego obchodzi miasto Malbork .