Wydanie nr 268/2021, Sobota 25.09.2021
imieniny: pokaż (15 imion)Aureli, Aurelia, Aurelian, Herkulan, Wincenty, Rufus, Franciszek, Włodzisław, Eufrozyna, Władysław, Kleofas, Ermenfryda, Irmfryda, Ermenfryd, Irmfryd
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

W sobotę kolejna przysięga terytorialsów.

  • Wydanie nr 268/2021
  • 4 sierpnia 2020, 12:52
  • 7 PBOT
  • Wiadomości
  • 2 komentarze
W sobotę kolejna przysięga terytorialsów. fot. 7 PBOT
„Ja, żołnierz Wojska Polskiego przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić. Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie, krwi własnej ani życia nie szczędzić”.

 

W najbliższą sobotę, 8 sierpnia br. w Słupsku odbędzie się uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Tego dnia czterdziestu jeden nowych ochotników po zakończeniu szkolenia podstawowego złoży uroczyste ślubowanie stanowiące źródło ich moralnej siły. Wychodząc naprzeciw dużemu zainteresowaniu służbą w Wojskach Obrony Terytorialnej 7. Pomorska Brygada OT już po raz trzeci, od czasu odmrożenia szkoleń w czerwcu br., wcieliła do służby nowych żołnierzy. Tym razem szeregi pomorskich terytorialsów zasiliło 70 ochotników. Spośród nich, 41 żołnierzy - w tym osiem kobiet - na terenie 7. Brygady Obrony Wybrzeża w Słupsku złoży uroczystą przysięgę wojskową. Z uwagi na zwiększony reżim sanitarny, uroczystość odbędzie się bez udziału gości.

 

 

 

 

Kim są terytorialsi?

Są to osoby, które nigdy wcześniej nie były w wojsku i właśnie zakończyły szesnastodniowe szkolenie podstawowe. Pozostali żołnierze, którzy już mają za sobą przysięgę wojskową, zakończyli ośmiodniowe szkolenie wyrównawcze. W tym czasie zdobywali i podnosili kwalifikacje m. in. w zakresie strzelania, topografii, taktyki i innych umiejętności żołnierskich. Żołnierze ci pochodzą z różnych wsi i miejscowości województwa pomorskiego. Po zakończeniu szkolenia zostaną wcieleni do pododdziałów w Słupsku, Malborku, Gdańsku i Gdyni Babie-Doły. Poza tymi miastami można ich będzie zobaczyć w działaniach na terenie całego województwa. Nawet w odległych od Trójmiasta miejscowościach, jak np. Chojnice, gdzie terytorialsi z 71. Batalionu Lekkiej Piechoty z Malborka we współpracy z sanepidem zorganizowali i do chwili obecnej prowadzą punkt pobierania wymazów Drive Thru.

 

 

 

 

Jest ich coraz więcej.

Dowódcą 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest kmdr Tomasz Laskowski, były zastępca dowódcy „morskich komandosów” - Formozy. W skład brygady wchodzą obecnie dwa bataliony - 71. Batalion Lekkiej Piechoty z Malborka i 73. Batalion Lekkiej Piechoty ze Słupska. W planach jest utworzenie trzeciego batalionu w Kościerzynie. Obecnie brygada liczy około tysiąca żołnierzy, dla których rejonem odpowiedzialności jest województwo pomorskie. Do zadań terytorialsów podczas pokoju należy pomoc miejscowej ludności w usuwaniu skutków klęsk żywiołowych, ochrona przed destabilizacją i dezinformacją. W ostatnim czasie można było zobaczyć ich zaangażowanych podczas pomocy w walce z koronawirusem i we współpracy z innymi służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo na terenie działania brygady. W trakcie konfliktu będą zaangażowani w prowadzenie działań we współdziałaniu z wojskami operacyjnymi.


 

 

 

Informację przekazał: por. Tomasz Klucznik, oficer prasowy 7. Pomorska Brygada OT

foto: 7 PBOT


 

7 PBOT
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Sylvio
Sylvio 05.08.2020, 16:25
Kolejne szwadrony Kaczyńskiego , w razie czego pójdą jako mięso armatnie w pierwszej kolejności
Oficer
Oficer 05.08.2020, 06:36
Jaki założyciel takie wojsko. Ja Antoniemu nigdy nie ufałem.