Wydanie nr 265/2021, Środa 22.09.2021
imieniny: pokaż (7 imion)Daria, Maurycy, Tomasz, Ignacy, Joachim, Prosimir, Józefa
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Terytorialsi z województwa pomorskiego złożą przysięgę w Słupsku.

  • Wydanie nr 265/2021
  • 16 lipca 2020, 10:55
  • 7 PBOT
  • Wiadomości
  • 1 komentarz
Terytorialsi z województwa pomorskiego złożą przysięgę w Słupsku. fot. 7 PBOT
Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej z naszego powiatu w najbliższą sobotę podczas uroczystości w Słupsku, wypowiedzą słowa roty przysięgi wojskowej i oficjalnie staną się żołnierzami Wojska Polskiego.

 

W sobotę, 18 lipca br. na terenie 7 Brygady Obrony Wybrzeża w Słupsku odbędzie się przysięga żołnierzy 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio. Słowa roty przysięgi wypowie 57 ochotników, którzy przed ponad dwoma tygodniami wcieleni zostali w szeregi gdańskiej brygady i ukończyli wyczerpujące 16-dniowe szkolenie podstawowe. Sobotnia uroczystość jest pierwszą po tym, jak pandemia koronawirusa przerwała standardowy, szkoleniowy tryb funkcjonowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W okresie pandemicznym WOT działały w trybie przeciwkryzysowym, podczas którego prowadzono aktywne działania ukierunkowane na wsparcie pozostałych służb w walce z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-COV 2 oraz niesienie pomocy społeczności lokalnej w codziennych trudnościach spowodowanych warunkami epidemiologicznymi. Sobotnia przysięga będzie więc miała osobliwy charakter, ponieważ ze względu na obostrzenia związane z panującym nadal koronawirusem, odbędzie się bez orkiestry wojskowej, defilady i bez udziału zaproszonych gości i rodzin żołnierzy.

 

 

 

 

Terytorialsi, którzy już niebawem wypowiedzą słowa roty przysięgi to mieszkańcy pochodzący z obszaru całego województwa pomorskiego.  Są wśród nich mieszkańcy Malborka, Sztumu, Tczewa, Słupska czy Kościerzyny. Unikatowy charakter służby w WOT pozwala łączyć życie codzienne ze służbą Ojczyźnie, co sprawia, że oliwkowy beret noszą ochotnicy pochodzący często z różnych środowisk, o różnych zainteresowaniach i pasjach, ale połączonych nierozerwalnym węzłem odpowiedzialności za losy Ojczyzny.

 

 

 

 

Warto pamiętać, że nabór w szeregi 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej trwa nieprzerwanie. Osoby zainteresowane służbą w WOT powinny zgłosić się do Wojskowej Komisji Uzupełnień w swoim miejscu zamieszkania. Po zakwalifikowaniu się, taka osoba zostanie skierowana na szesnastodniowe szkolenie podstawowe zakończone przysięgą wojskową lub ośmiodniowe szkolenie dla osób, które już taką przysięgę składały. Służbę taką może pełnić każdy polski obywatel mający zdolność do pełnienia służby wojskowej, niekarany, w wieku od 18 do 55 lat w przypadku szeregowych i 18 do 63 lat w przypadku podoficerów i oficerów. Cały proces szkolenia nowego terytorialsa trwa trzy lata i po tym czasie można uznać go za w pełni wyszkolonego żołnierza. Później doskonali on swoje umiejętności w ramach dalszych zajęć rotacyjnych. W pierwszym roku nacisk kładziony jest na zajęcia indywidualne o charakterze ogólnowojskowym. Drugi rok to szkolenia w wybranej przez terytorialsa specjalności. Podczas trzeciego roku żołnierze doskonalą swoją współpracę w ramach różnych pododdziałów. Do tego dochodzi udział w ćwiczeniach poligonowych oraz powołania do zadań realizowanych w ramach funkcjonowania brygady.

 

 

 

 

Informację i zdjęcia przekazał: Maciej Szalbierz, 7 PBOT

 

7 PBOT
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Dziadek
Dziadek 16.07.2020, 12:06
Kiedyś to się nazywało OTK i służyło do kopania rowów melioracyjnych.