Wydanie nr 339/2022, Poniedziałek 5.12.2022
imieniny: pokaż (8 imion)Anastazy, Kryspina, Sabina, Kryspin, Gerald, Pęcisława, Krystyna, Saba
ReklamaKontakt
 • tvregionalna24.pl
 • zulawyimierzeja24.pl
 • tvsztum.pl
 • tvdzierzgon.pl

Wniosek o zarejestrowanie pojazdu. Co musisz wiedzieć?

Wniosek o zarejestrowanie pojazdu. Co musisz wiedzieć? fot. Wniosek o zarejestrowanie pojazdu. Co musisz wiedzieć?
W życiu każdego kierowcy przychodzi moment, gdy na jego podwórku lub w garażu pojawia się nowy samochód. W końcu trzeba wymienić pojazd na nowszy i lepszy model. Najczęściej kupujemy na rynku wtórnym, od znajomego po okazyjnej cenie lub sprawdzonego handlarza. Zanim jednak wyruszymy na drogę, musimy dopełnić formalności prawnych, takich jak rejestracja pojazdu. Podstawowym dokumentem, jaki musimy wypełnić, jest wniosek o rejestrację pojazdu. Jak to zrobić i gdzie go złożyć?

Wniosek właściciela o rejestrację pojazdu – w jakim czasie i gdzie należy go złożyć?

Kupiliśmy samochód, umowa kupna-sprzedaży z poprzednim właścicielem została podpisana, a samochód przekazany w nasze ręce. Naszym obowiązkiem – wynikającym z ustawy Prawo o ruchu drogowym – jest rejestracja samochodu. Dokonuje jej na nasz wniosek Starosta powiatowy. Oznacza to w praktyce, że wniosek o zarejestrowanie samochodu musimy złożyć do Wydziału Komunikacji w naszym powiecie. Warto pamiętać o terminach, gdyż mamy na to tylko 30 dni od daty zakupu – czyli podpisania umowy ze sprzedawcą. 

Jeśli w Wydziale Komunikacji złożymy kompletny wniosek, od ręki otrzymamy kilka istotnych elementów naszego samochodu. Będzie to tablica rejestracyjna, naklejka kontrolna na szybę, a także tymczasowy dowód rejestracyjny. Przy składaniu wniosku dostaniesz także informację o dacie odbioru stałego dowodu rejestracyjnego. Tak więc złożony wniosek o rejestrację pojazdu umożliwia nam od razu jazdę samochodem. Nie musimy się zastanawiać, czy mamy prawo poruszać się świeżo zakupionym pojazdem.

Ile zapłacimy za wniosek o zarejestrowanie samochodu? Jak go wypełnić?

Doświadczeni kierowcy wiedzą, że cena zapłacona za nowy samochód to dopiero początek wydatków. Do tego dochodzi obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne – oczywiście można pozostać przy polisie byłego właściciela. Należy jednak pamiętać, że to nie musi być najkorzystniejsza cenowo opcja. Przy zmianie właściciela może wzrosnąć składka. Co więcej, jeśli były właściciel nie opłacił jakiejś części składki, ten obowiązek spadnie na Ciebie. Warto poszukać nowej polisy. Pomocny będzie tutaj kalkulator OC, w którym otrzymamy listę najkorzystniejszych ubezpieczeń OC.

To nie koniec wydatków. Sama rejestracja pojazdu także kosztuje, a dokładniej każdy z jej elementów:

 • dowód rejestracyjny – 54 zł,

 • naklejka kontrolna na szybę – 18,50 zł,

 • tablice rejestracyjne do samochodu – 80 zł,

 • pozwolenie czasowe – 13,50 zł,

 • karta pojazdu – 75 zł.

Sam wzór wniosku o zarejestrowanie pojazdu znajdziesz w sieci. Musisz w nim podać takie dane osobowe jak Imię i nazwisko, PESEL oraz dokładny adres zamieszkania. Wymagane są także dokładne informacje o rejestrowanym pojeździe: 

 • model i marka,

 • rok produkcji,

 • rodzaj pojazdu,

 • numer VIN i silnika,

 • dotychczasowy numer rejestracyjny.

Wniosek do rejestracji samochodu to nie jedyny dokument, jaki trzeba złożyć w Wydziale Komunikacji. Należy do niego dołączyć m.in. Dowód własności pojazdu, dowód ważnego przeglądu technicznego, dowód rejestracyjny (dotychczasowy) oraz dowód wniesienia opłat rejestracyjnych. Przy składaniu wniosku musisz mieć także dowód tożsamości – pamiętaj o tym, udając się do urzędu!

Wniosek o zarejestrowanie pojazdu. Co musisz wiedzieć?
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.