Wydanie nr 339/2023, Wtorek 5.12.2023
imieniny: pokaż (8 imion)Anastazy, Kryspina, Sabina, Kryspin, Gerald, Pęcisława, Krystyna, Saba
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

To My jesteśmy Pamięcią! - nowy projekt Muzeum Stutthof w Sztutowie.

  • Wydanie nr 339/2023
  • 29 kwietnia 2020, 11:46
  • Muzeum Stutthof w Sztutowie
  • Wiadomości
To My jesteśmy Pamięcią! - nowy projekt Muzeum Stutthof w Sztutowie. fot. Muzeum Stutthof w Sztutowie
2077 dni - dokładnie tyle funkcjonował niemiecki, nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Stutthof. Był pierwszym i najdłużej działającym miejscem zagłady na terenie współczesnej Polski. To tu wysyłano Obrońców z Gdańska i Powstańców Warszawy. 9 maja br. Muzeum Stutthof w Sztutowie będzie obchodzić 75. rocznicę jego wyzwolenia. Ze względu na sytuację w kraju, nie będą to uroczystości takie jak dotychczas - nie będzie przemówień ani wspólnej, ekumenicznej modlitwy pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa.

 

- „To czego będzie nam najbardziej brakować to spotkania z Ocalałymi, których pozostała już tylko garstka” - mówi Dyrektor Muzeum, Piotr Tarnowski. - „Odchodzą nieuchronnie. W chwili gdy odejdzie ostatni Świadek - nastąpi Wielka Cisza. Jako Muzeum nie możemy do tego dopuścić. Dlatego organizujemy specjalny projekt, w którym dosłownie każdy może wziąć udział i oddać głos tym obecnym już tylko we wspomnieniach i relacjach”.

 

 

 

 

 

 

#Stutthof75

W projekcie społeczno-multimedialnym #Stutthof75 może wziąć udział każdy, nawet osoba, która nie posiada profilu na mediach społecznościowych. Wystarczy się zgłosić do Muzeum (najlepiej na e-mail tomyjestesmypamiecia@stutthof.org), nagrać telefonem lub kamerką internetową otrzymany fragment relacji Świadka i nagranie przekazać do Muzeum lub samemu udostępnić na swoim profilu w social mediach, z dopiskiem #Stutthof75 i #ToMYjesteśmyPamięcią.

- „Dziś, gdy wszyscy zdajemy egzamin z odpowiedzialności za siebie, za nasze rodziny, ale też za na naszą wspólnotę i pamięć o niej, możemy choć w tej niecodziennej przestrzeni pozostawić ślad pamięci kolejnym pokoleniom. A Ocalałym pokazać, że nie jesteśmy obojętni, że to MY - jako rodzina, społeczności lokalne, ale też jako naród i wspólnota, jesteśmy pamięcią” - dodaje Piotr Tarnowski, który jako pierwszy nagrał fragment relacji i udostępnił na profilach Muzeum Stutthof i YT.

FB: https://www.facebook.com/Stutthof/posts/2818642878184620  YT: https://www.youtube.com/watch?v=zllyyaca02c

 

 

 

 

 

 

Osobom, które wezmą udział w projekcie Muzeum przekaże specjalne, rocznicowe pamiątki. Ich motywem przewodnim jest odcisk palca jednego z więźniów – jeden ze śladów obecności w obozie, który pozostawał w formalnej dokumentacji.

Kontakt dla osób chcących wziąć udział w projekcie “To My jesteśmy Pamięcią”: tomyjestesmypamiecia@stutthof.org

 

 

 

 

 

 

Informację przekazała: Katarzyna Krawczyk, Rzecznik Muzeum Stutthof w Sztutowie


 

Muzeum Stutthof w Sztutowie
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.