Wydanie nr 341/2022, Środa 7.12.2022
imieniny: pokaż (9 imion)Ambroży, Marcin, Ninomysł, Agaton, Marcisław, Józefa, Polikarp, Zdziemił, Sabin
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Co dalej z zagospodarowaniem północnego Przedzamcza Zespołu Zamkowego w Malborku?

Z informacji prasowych wynika, że do marca tego roku malborskie Muzeum Zamkowe miało złożyć wniosek o dotację z funduszy norweskich. Tym razem projekt inwestycyjny miałby obejmować zagospodarowanie północnej części Przedzamcza, a co za tym idzie – odbudowanie i odrestaurowanie kolejnych elementów zamku zniszczone podczas II wojny światowej.

 

Z projektu przygotowanego przez pracownię architektoniczną, która wygrała w 2017 roku przetarg ogłoszony przez Muzeum Zamkowe w Malborku na wykonanie dokumentacji projektowo – kosztorysowej dla zadania pn. „Zagospodarowanie północnego Przedzamcza Zespołu Zamkowego w Malborku” można dowiedzieć się, czego konkretnie ma dotyczyć ten projekt inwestycyjny.

Jak poinformował nas Dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku, „ze względu na jego (Przedzamcza) skalę realizacja powyższego projektu zostanie podzielona na etapy. Aktualnie przystępujemy do realizacji pierwszego”.

Ciąg budynków gospodarczych.

Zgodnie z projektem, kaplica św. Wawrzyńca zostanie przebudowana i wyremontowana. Poza tym planowana jest budowa budynku o funkcji usługowej i biurowej w miejscu części gospodarczej w ruinie. Przewidziany jest również remont wraz z przebudową istniejącego budynku (2B) w ciągu gospodarczym, którego zmieni się sposób użytkowania. Prowadzone ma być w nim schronisko młodzieżowe.

 

 

 

Budynki techniczne na Przedzamczu.

W przypadku tych budynków przewidziana jest rozbiórka współczesnego budynku kas, magazynowego oraz magazynowo – biurowego. Przebudowany i wyremontowany ma zostać budynek Domu Steinbrechta, a także budynek przy Karwanie (stary budynek kas), w którym powstanie kawiarnia. Planowany jest również remont i rozbudowa podcienia gospodarczego za Basztą Prochową, a także remont podcienia gospodarczego przed Ludwisarnią. Budynek Ludwisarni po remoncie i przebudowie ma być obiektem magazynowym.

Ciąg muru oporowego zachodniego – od kładki przez Nogat do Baszty Maślankowej.

Projekt zakłada remont muru oporowego od strony rzeki Nogat oraz muru kurtynowego przyczółka mostowego. Przewidziany jest remont z przebudową przyczółka mostowego „Kazamaty”, który ma pełnić funkcję usługową, a także Baszty Maślankowej, która po remoncie będzie pełniła funkcję wystawienniczo – magazynową. Funkcję wystawienniczą po remoncie i przebudowie pełniła będzie Baszta Kęsa, a magazynową – baszta obronna przyczółka mostowego.

 

 

 

Północna część Wału von Plauena.

Muzeum Zamkowe w Malborku planuje remont północnego muru obronnego wraz z reliktami baszt i nasypem ziemnym, a także rekonstrukcję kształtu profili szańca szwedzkiego. Poza tym przewiduje remont z przebudową budynku Baszty Szarysz, w której będą mieściły się pomieszczenia magazynowe.

Wschodni ciąg murów obronnych Przedzamcza.

Malborski zamek doczeka się również remontu ciągu muru obronnego i muru wschodniego Karawanu. Wyremontowany i przebudowany zostanie budynek Baszty Prochowej oraz Baszty Trójściennej, w której po zmianie będą znajdowały się pomieszczenia magazynowe.

 

 

 

Kiedy początek prac?

- „Planowany zakres prac jest odpowiedzią na wskazywane przez mieszkańców potrzeby, dotyczące konieczności powstania nowej, większej i lepiej zaadaptowanej przestrzeni przystosowanej dla osób ze szczególnymi potrzebami na terenie zamku w Malborku. Realizacja zakładanych prac stworzy możliwość organizacji i uczestnictwa w spotkaniach, warsztatach i zajęciach dla osób starszych osób z ograniczeniami ruchowymi poświęconych historii, sztuce i kulturze regionu oraz zamku” - można przeczytać na stronie Muzeum Zamkowego w Malborku.

Kiedy rozpoczną się prace remontowe Przedzamcza malborskiego zamku? Póki co wiadomo, że Muzeum Zamkowe ubiega się o przyznanie dofinansowania ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego EOG budowlano – konserwatorskich robót związanych z adaptacją budynków gospodarczych (tzw. C i D) na cele kulturalno – edukacyjne.

 

 

 

 

- „Zaplanowano odtworzenie historycznych brył budynków i ich adaptację na potrzeby biblioteki, pracowni konserwatorskich, pracowni digitalizacji oraz Centrum badań nad dziedzictwem pokrzyżackim w Polsce. Prace w tym zakresie zaplanowano do początku 2024 r., przy czym ich realizacja w takim terminie będzie możliwa pod warunkiem uzyskania dofinansowania” - informuje Dyrektor malborskiej twierdzy.

W tym roku planowane jest rozpoczęcie prac budowlano – konserwatorskich w kościele pw. św. Wawrzyńca, który docelowo ma być przeznaczony na cele ekspozycyjne. Prawdopodobnie te prace zakończą się w 2021 r.

- „W bieżącym roku rozpoczynają się ponadto roboty związane z budową sieci elektroenergetycznej, kanalizacji deszczowej i sanitarnej dla Przedzamcza. W/w budynki przeznaczone będą dla działalności bibliotecznej (z dostępem dla mieszkańców miasta i wszystkich zainteresowanych), muzealnej oraz naukowo-badawczej i nie przewiduje się ich dzierżawienia” - dodaje Dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku.


 

 

 

Mamy nadzieję, że fundusze na odbudowanie i odrestaurowanie kolejnych elementów zamku zniszczonego podczas wojennej zawieruchy zostaną przyznane i za kilka lat będą cieszyły oko nie tylko mieszkańców Malborka, ale również turystów tłumnie odwiedzających co roku nasze miasto.

 

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.