Wydanie nr 263/2021, Poniedziałek 20.09.2021
imieniny: pokaż (13 imiona)Klemens, Mieczysława, Irena, Faustyna, Oleg, Eustachiusz, Eustachy, Fausta, Dionizy, Miłostryj, Barbara, Perpetua, Agnieszka
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Nadleśnictwo Elbląg apeluje - bądźmy ostrożni i odpowiedzialni podczas spacerów po lesie.

Nadleśnictwo Elbląg apeluje - bądźmy ostrożni i odpowiedzialni podczas spacerów po lesie. fot. FB OSP Stare Pole
W lesie zaczął się najbardziej niebezpieczny pod względem zagrożenia pożarowego okres, w którym w związku z dużą ilością suchych traw i suchych resztek innych roślin, od najmniejszej iskry może powstać pożar.

W piątek, 20 marca br. taki pożar miał miejsce w leśnictwie Żuławy w okolicach miejscowości Kaczynos, gdzie przez podpalenie lub nieuwagę zapłonęły trawy w lesie. Dzięki szybkiej reakcji Ochotniczej Straży Pożarnej w Starym Polu pożar został szybko ugaszony. Spłonęło 10 arów traw znajdujących się pod młodymi drzewami.

 

Od marca trwa stan gotowości przeciwpożarowej.

Nadleśnictwo co roku od połowy marca do października postawione jest w stan gotowości przeciwpożarowej. W tym czasie leśnicy pełnią dyżury przeciwpożarowe, a w nadleśnictwie uruchomiony jest Punkt Alarmowo - Dyspozycyjny, dzięki któremu utrzymywana jest sprawna komunikacja ze Strażą Pożarną. Dodatkowo w Nadleśnictwie Elbląg funkcjonuje system rozpoznawania pożarów, który za pomocą kamer o wysokiej rozdzielczości, zamontowanych na dużej wysokości, automatycznie rozpoznaje i zgłasza pożary do operatora dyżurującego w biurze nadleśnictwa. Funkcjonowanie takiego systemu pozwala na sprawne przeciwdziałanie pożarom lasu i gasić je w zarodku. Jednak najważniejsza jest, aby ludzie postępowali ostrożnie i odpowiedzialnie.

 

Pamiętajmy!

Ustawa o lasach zakazuje używania ognia zarówno w lesie, jak i 100 metrów od jego granicy. Szczególnie w okresie wczesnej wiosny, gdy przebywamy w lesie i jego okolicy powinniśmy postępować rozważnie. Ogień jest niebezpieczny dla lasu i jego mieszkańców, szczególnie dla młodych zwierząt, drobnych ssaków, płazów, gadów czy owadów, które nie są w stanie uciec przed płomieniami.

 

 

Informacja: Jan Piotrowski, Nadleśnictwo Elbląg

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.