Wydanie nr 35/2023, Sobota 4.02.2023
imieniny: pokaż (3 imiona)Joanna, Weronika, Częstogoj
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Nie będzie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Nowym Stawie, będzie Referat Sportu i Kultury Fizycznej w Urzędzie Miejskim.

  • Wydanie nr 35/2023
  • 5 marca 2020, 10:54
  • UM Nowy Staw
  • Wiadomości
Nie będzie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Nowym Stawie, będzie Referat… fot. TvMalbork.pl
W Urzędzie Miejskim w Nowym Stawie ma powstać Referat Sportu i Kultury Fizycznej, nowy wydział, który przejmie zadania Ośrodka Sportu i Rekreacji. W nowym referacie zatrudnieni zostaną wszyscy pracownicy merytoryczni OSiR. Do takiej reorganizacji przymierza się nowostawski samorząd, a celem tej zmiany jest uzyskanie oszczędności przy jednoczesnym zachowaniu pełnej oferty, jaką dziś świadczy OSiR mieszkańcom gminy Nowy Staw.

Decyzja w sprawie likwidacji Ośrodka Sportu i Rekreacji jest podyktowana trudną sytuacją ekonomiczną gminy. Spowodowała to wprowadzona w ubiegłym roku zmiana zasad opodatkowania elektrowni wiatrowych, co sprawiło, że polskie samorządy, w tym także gmina Nowy Staw, straciły z tego tytułu duże wpływy do budżetu. Samorząd musi więc reagować i szukać oszczędności oraz racjonalizować wydatki.

 

Likwidacja Ośrodka Sportu i Rekreacji, z uwagi na zbyt duże koszty utrzymania, może przynieść pozytywny efekt ekonomiczny. Wszystkie zadania z zakresu działalności jednostki będzie realizował Referat Sportu i Kultury Fizycznej, który ma być utworzony w strukturze organizacyjnej Urzędu Miejskiego. Decyzję w tej sprawie podejmie Rada Miejska.

Projekt uchwały został już radnym przedstawiony, ale ze względu na dodatkowe pytania postanowiłem go wycofać z porządku obrad ostatniej sesji i przedłożyć na kolejnym posiedzeniu samorządu, by każdy radny miał pełną wiedzę na temat reorganizacji i mógł podjąć decyzję z czystym sumieniem” - mówi Jerzy Szałach, burmistrz Nowego Stawu. - „Pragnę zapewnić i uspokoić wszystkich mieszkańców, że ten krok nie jest podejmowany pochopnie. To decyzja poprzedzona głęboką analizą i wynikająca z naszych obecnych finansowych możliwości. To, co jest jednak najważniejsze, to stuprocentowa pewność, że wszystkie dotychczasowe działania Ośrodka Sportu i Rekreacji w zakresie popularyzacji sportu i aktywności fizycznych wśród mieszkańców będą kontynuowane i rozwijane”.

 

Likwidacja OSiR będzie skutkowała przekazaniem majątku i zadań do Referatu Sportu i Kultury Fizycznej, co wpłynie na obniżenie kosztów ogólnych, w tym administracyjnych poprzez bardziej efektywną organizację i zarządzanie nową strukturą. I choć formalnie majątek ośrodka zostanie przekazany do Urzędu Miejskiego, to w praktyce dla mieszkańców nic się nie zmieni. Wszystkie obiekty sportowe, będą dostępne tak, jak dotychczas. Każdy chętny będzie mógł korzystać z boiska piłkarskiego, bieżni, kompleksu orlik, przystani kajakowej, czy zajęć fitness. Latem znów pojawią się na stadionie baseny do rekreacji i spędzania wolnego czasu.

Rozumiem, że moja koncepcja poprawy sytuacji finansowej naszego samorządu może wywoływać obawy i rodzić pytania, ale zapewniam, że moim celem zawsze jest dobro gminy i mieszkańców” - mówi burmistrz Jerzy Szałach. - „Reorganizacja nie zmieni niczego w zakresie przekazywania dotacji dla stowarzyszeń prowadzących kluby i organizacje, a także w zakresie finansowania programów sportowych realizowanych w placówkach oświatowych. Upowszechnianie kultury fizycznej, rozwój sportowy dzieci i wspieranie aktywności dorosłych mieszkańców to dla mnie jeden z priorytetów. Nie dopuszczę do tego, by w tej kwestii coś się zmieniło”.

 

Reorganizacja, jeśli wyrażą taką wolę także radni, będzie się odbywała z zachowaniem obowiązujących przepisów prawa. Likwidacja Ośrodka Sportu i Rekreacji doprowadzi też do racjonalizacji zatrudnienia. Osoby pracujące w OSiR w dniu likwidacji, zostaną zatrudnione w Referacie Sportu i Kultury Fizycznej.

 

 

Informacja prasowa Urzędu Miejskiego w Nowym Stawie

UM Nowy Staw
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.