Wydanie nr 141/2022, Sobota 21.05.2022
imieniny: pokaż (10 imion)Tymoteusz, Ryksa, Walenty, Wiktor, Przedsława, Jan, Pudens, Krzysztof, Piotr, Teobald
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Trwają ogólnopolskie działania policyjne pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”.

  • Wydanie nr 141/2022
  • 4 grudnia 2019, 10:44
  • Redakcja
  • Na sygnale
  • 2 komentarze
Od wczesnych godzin porannych policjanci w całej Polsce prowadzą działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”, których głównym celem jest zmniejszenie drogowych zdarzeń z udziałem pieszych i rowerzystów.

Szczególną uwagę policjanci będą zwracać na różne wykroczenia w ruchu drogowym, które bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo pieszych, ale również na zgodne z przepisami poruszanie się pieszych na odcinkach dróg bez wydzielonych ciągów pieszo – rowerowych.

Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność podczas przejeżdżania przez przejścia dla pieszych oraz miejsca, gdzie ruch niechronionych uczestników jest wzmożony.

Policjanci apelują - odblask może uratować życie.

Piesi powinni dbać o swoje bezpieczeństwo przez noszenie w widocznym miejscu elementów odblaskowych oraz poruszanie się zgodnie z przepisami. Odblaski są obowiązkowe poza obszarem zabudowanym. W miastach nadal są miejsca nieoświetlone. Dlatego zaleca się korzystanie z odblasków także w obszarze zabudowanym. Zdarza się, że kierowca widzi pieszego dopiero w światłach reflektorów. Dobry, certyfikowany odblask powoduje, że pieszy jest widoczny nawet z odległości 200 metrów.

Co robić, aby korzystanie z dróg było bezpieczne?

1. Nie przekraczaj dopuszczalnej prędkości. Jadąc 100 km/h w ciągu sekundy przejedziesz prawie 28 metrów. Pieszy bez odblasków jest widoczny z odległości około 40 metrów. Twoja droga hamowania to także około 40 metrów. Jaki jest Twój czas reakcji?

2. Korzystaj z dróg zgodnie z przepisami. Przechodzenie w miejscach zabronionych, niekorzystanie z odblasków, wchodzenie bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej, to najczęstsze wykroczenia popełniane przez pieszych.

3. Nie omijaj pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem.

4. Przed rozpoczęciem jazdy rowerem, sprawdź oświetlenie. Zakładaj kask, zachowaj ostrożność  na przejazdach rowerowych.

5. Noś odblaski także w mieście. Kup dziecku widoczny plecak, świecące buty, odzież z wszytymi odblaskami.

 

Informacja: pomorska.policja.gov.pl

Redakcja
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Gość
Gość 04.12.2019, 15:38
Zapraszam na ulicę Michałowskiego Panowie policjanci gwarantuję wam tam duże PREMIE :) rano, mimo przejść dla pieszych ludzie tam chodzą jak chcą... jak wyjdą z klatki z bloku tak przechodzą, dla czego wszyscy wiecznie mówią kierowca winny, kierowca pirat drogowy, skończmy z tym... zacznijmy zauważać że kierowca to nie jasnowidz, auto to nie taczka a pieszy niech zacznie zwracać uwagę a nie jak święta krowa. Uprzedzę fakty bo zaraz się zacznie: ul.Michałowskiego nie jest strefą zamieszkania - pieszy zobowiązany jest do przechodzenia w miejscach wyznaczanych.
widz
widz 04.12.2019, 12:50
Dla czego policja stoi na włączonym silniku? to jest zabronione, ich prawo nie obowiązuje?