Wydanie nr 341/2022, Środa 7.12.2022
imieniny: pokaż (9 imion)Ambroży, Marcin, Ninomysł, Agaton, Marcisław, Józefa, Polikarp, Zdziemił, Sabin
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Chlewnia na 40 tys. świń powstanie w Waplewie? Inwestor uspokaja, mieszkańcy protestują.

Waplewo Wielkie znalazło się na mapie planowanych inwestycji firmy Wesstron. Inwestor podkreśla, że budowa pozwoli na rozwój całego regionu, a najnowsza technologia zminimalizuje uciążliwości związane z prowadzeniem centrum badawczego. Waplewianie jednak nie wierzą, że hodowla ponad 40 tys. świń może być nieodczuwalna. W ich ocenie nowa technologia może zniwelować uciążliwości zapachowe, ale na pewno ich nie wyeliminuje.

Procedura związana z uzyskaniem stosownych pozwoleń powoli nabiera tempa. Inwestor przeprowadził już konsultacje społeczne, które jednak nie zbliżyły stron do zmiany stanowisk.

Firma otrzymała już pozytywne opinie od Sanepidu oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku. Zdaniem mieszkańców realizacja inwestycji będzie oznaczała koniec normalnego życia, które zamieni się w prawdziwy koszmar pełnego fetoru.

 

Szczegóły w materiale wideo.
Masz temat do interwencji? Zgłoś się – redakcja@tvregionalna24.pl

 

Robert Bychowski
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Interwencje TV


Komentarze (14)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Marek Adamiec
Marek Adamiec 22.04.2019, 06:55
Kilka pytań pod rozwagę, Dlaczego piszący tutaj nie mają odwagi podać swoich danych osobowych??? Czy to wynika z braku odwagi, czy raczej wstydu za to jakie głupoty  się wypisuje??????!! Czy naprawdę nie widzicie co się w Polsce dzieje, ze skala budowy ferm wielkoprzemysłowych  że względu na nieszczelności u nas przepisów odorowych jest zastraszajaca ???????. Czy uważacie że mięso pedzone antybiotykami, stymulatorami wzrostu jest zdrowe?????? Mały kurczak po 5 tygodniach osiąga wagę 2,5 kilograma, tucznik 4 miesiące 110 kilograma?????!!!!!!! My to wszystko zjadamy........ życzę smacznego.?????!!!!! Czy uważacie że emisja związków chemicznych z wentylacji tych ferm dotyczy tylko miejscowości gdzie są zbudowane   ??????!!!! Nic bardziej mylnego!!!! Przecież to będzie szło do atmosfery, będzie niesione dziesiątki kilometrów, i wraz z z opadami deszczu  te związki chemiczne  będą opadły na jeziora, lasy, pola uprawne, cięki wodne......!!!!!! Jedna taka ferma wyrzuca w atmosferę 3 miliony szescienne tych gazów na dobę /to cała tablica Mendelejewa/!!!!!!! A ile takich ferm już działa w Polsce...Jeżeli ktoś w promieniu kilkunastu kilometrów od fermy w Waplewie uważa że to go nie dotyczy, to szybko się przekona jak się myli,,, Wszystko zależeć będzie od kierunku wiatru.... 
Rolnik
Rolnik 06.03.2019, 10:53
WESSTRON nie ma doświadczenia w chodowli trzody.
Dr Wiesław
Dr Wiesław 05.03.2019, 14:32
...........................ludzie zrozumcie, że będziecie mogli pracować w Centrum Badawczym ! Wy prości, niewykształceni będziecie pracować w białych fartuchach w laboratoriach. Będziecie jakby lekarzami a może nawet będziecie ważniejsi ! Będziecie naukowcami ! Może nawet uda Wam się coś wynaleźć ? Może jakiś Patencik albo cóś ? Co prawda obiektem badań będzie świńskie gówno ale od czegoś trzeba zacząć. Zresztą jakie Centrum taki materiał do badań. Pozdrawiam.
Henryk Reszka
Henryk Reszka 05.03.2019, 12:17
Bardzo dobrze ,że inwestor w swym komentarzu odcina się od złośliwych komentarzy osób nie podpisanych, jakoby popierających inwestora i rugających mieszkańców. Kto był na spotkaniu mieszkańców z inwestorem ,to wie,że było tam wiele merytorycznych wypowiedzi ludzi tam mieszkających. Są zaniepokojeni tak wielką chlewnią !!! Biogazownia i planowane centrum badawcze ,to obiekty przy tej wielkiej chlewni. Istotą zaniepokojenia jest wielość budynków inwentarskich,wielość obsady w tych budynkach, bliskość obiektu przy skupisku ludzkim (pomimo zachowania przepisowej odległości) Ponadto niepokoi lokalizacja w bliskości terenu rekreacyjnego ! Niepokoi hałas produkcyjny takich obiektów jak i występujący przy takiej fabryce ruch transportowy, który przez wieś prowadzi...Niepokoi wpływ obiektu na środowisko przyrody, na chronione przepisami zwierzęta, które w pobliżu tej planowanej inwestycji maja swoje siedliska. Mieszkańcy na odbytych już dwóch spotkaniach z inwestorem, wyrazili stanowczy sprzeciw przeciw tej lokalizacji takiego obiektu.!!!
Majster
Majster 05.03.2019, 11:47
Będziemy budować bo mieszkańcy tak chcą i o to nas proszą. Chcą mieć pracę na miejscu. A żaden pieniądz nie śmierdzi !
Inwestor
Inwestor 05.03.2019, 09:26
Nie przesadzajcie nieroby weźcie się do roboty a nie utrudniacie.
Centrum nr 3 i 4 sp. z o.o.
Centrum nr 3 i 4 sp. z o.o. 05.03.2019, 10:33 (odpowiedź do Inwestor)
Spółki zamierzające zainwestować w Waplewie w budowę "Centrum badawczo - rozwojowego" nie mają nic wspólnego z powyższym komentarzem. Prosimy nie używać nicków mogących błędnie sugerować, kto jest autorem komentarza.
elbląg nasze miasto
elbląg nasze miasto 04.03.2019, 19:52
dobrze bo chociasz tym pijaką wieczorem będzie piwo lepiej smakowało dodatkowo dostaną tlenku azotu aby mózg tym baraną lepiej się lasował szkoda tylko tych dobrych ludzi zaznaczam dobrych a nie przedewszystkim pociuchów
Uczeń
Uczeń 04.03.2019, 19:12
Na samą myśl czuję smród z ekranu laptopa.
pio
pio 05.03.2019, 09:17 (odpowiedź do Uczeń)
to sie umyj
Okoliczny mieszkaniec
Okoliczny mieszkaniec 04.03.2019, 17:56
Wielkość planowanej inwestycji poraża ...! Kilkanaście dużych hal hodowlanych i biogazownia, która nie potrzebuje, aż tak wielkiej ilości gnojowicy. Już mieszkańcy wiedzą ,że na produkt z gnojowicy, zwany po-fermentem, właściciel chlewni będzie potrzebował ok 2000 ha areału... a posiada 80 ha...A więc całe okolice w obrębie kilkunastu km czeka to "dobrodziejstwo". Odór jest rozpoznany przez producenta w teorii...W rzeczywistości intensywność smrodu w przyszłości mielibyśmy doświadczyć...:(
Hodowca trzody
Hodowca trzody 04.03.2019, 16:16
Niech pomysłodawcy pokażą która ferma świn nie śmierdzi ? Ni ma takich. A od tak dużej smród będzie od Dzierzgonia po Kwidzyn, Malbork i Sztum !
Bolek op spycha
Bolek op spycha 04.03.2019, 16:07
...............................podoba mi się propozycja Min Szczerskiego co by inwestować w kopulację. Ręce do góry, majtki w dół i 500 na stół ! Ręce wolne, nogi wolne tylko środek pracuje - powiedział Szczerski ! Prawda, że mądry gość ?