Świąteczny czas beztroski
Do świąt pozostało już kilka tygodni. W sklepach wraz ze świątecznymi ozdobami i wieloma promocjami pojawia się coraz więcej osób, szukających prezentów dla swoich bliskich. Dokonując przedświątecznych zakupów coraz chętniej korzystamy z wygodnych kart płatniczych. Warto jednak pamiętać, że mając w portfelu kartę nie możemy zapomnieć o jej bezpieczeństwie. To właśnie w tym okresie jesteśmy szczególnie narażeni na utratę lub kradzież nie tylko gotówki, ale także innych równie ważnych dla nas dokumentów. Pamiętajmy, że gdy utracimy dowód osobisty, paszport, prawo jazdy czy np. dowód rejestracyjny, możemy stać się nieświadomymi ofiarami przestępstwa na nasze nazwisko.
Aby uniknąć przykrych konsekwencji kradzieży, warto zapamiętać, co robić w przypadku ich utraty:
- zastrzec dokumenty w banku (nawet gdy ktoś nie ma konta bankowego!) – wystarczy w jednym. Dane automatycznie trafią do Centralnej Bazy Danych Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE, a potem do banków i instytucji finansowych korzystających z systemu. Jeżeli ktoś spróbuje posłużyć się zastrzeżonym dokumentem, operacja jest blokowana, a do wyjaśnienia sprawy wzywana jest policja.
- w przypadku kradzieży dokumentów należy też zawiadomić najbliższy posterunek policji.
- trzeba też poinformować gminę, a jeżeli jesteśmy za granicą także placówkę konsularną.
Nie boimy się zastrzegać kart
Tylko od stycznia do października br. Polacy, dzwoniąc pod numer (+48) 828 828 828 zastrzegli już ponad 40 tys. kart, ajedyniew przeciągu ostatniego miesiąca wykonano prawie 15 tys. połączeń z tą całodobową, bezpłatną i dostępną z każdego miejsca na świecie infolinią. Dotychczas, rekordową liczbę kontaktów (prawie 17 tys.) wykonano w lipcu br., czyli w szczycie sezonu urlopowego. Nie zapominajmy, iż grudzień w związku ze świąteczną gorączką zakupów, będzie również pod tym względem miesiącem szczególnym. Warto, abyśmy wiedzieli co należy zrobić w przypadku utraty karty Jedyniee szybkie działanie może nas w pełni zabezpieczyć przed następstwem niemiłych konsekwencji.
Technologia wspomaga bezpieczeństwo.
Polacy coraz częściej płacą także przy użyciu urządzeń mobilnych oraz z wykorzystaniem płatności BLIK. Z samego tylko BLIK-a w trzecim kwartale tego roku klienci korzystali średnio 264 tys. razy dziennie. Wiele banków wprowadziło w swoich aplikacjach mobilnych możliwość czasowego zastrzeżenia karty Daje to dodatkowy czas na sprawdzenie, gdzie mogliśmy naszą kartę zostawić i upewnić się czy nie znajduje się onajednak w bezpiecznym miejscu.
Co robić w przypadku utraty dokumentów?
UTRACONE DOKUMENTY NALEŻY NAJPIERW ZASTRZEC W BANKU – to kilkanaście tysięcy placówek w całym kraju (w wielu z nich nie trzeba nawet mieć konta bankowego). Poniżej przedstawiamy kolejne kroki, które należy wykonać:
- Zastrzeżenie w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE – w swoim banku lub w dowolnym banku przyjmującym zastrzeżenia także od osób niebędących jego klientami (zobacz listę banków- http://dokumentyzastrzezone.pl/lista-bankow-zastrzegajacych-dokumenty-od-wszystkich-osob/).
- Wystarczy zgłosić zastrzeżenie tylko w jednym banku, a dane zostaną automatycznie przekazane do wszystkich pozostałych uczestników Systemu DZ.
- Najlepiej to zrobić osobiście w oddziale bankowym. Część banków przyjmuje zastrzeżenia również telefonicznie, pod numerem +48 828 828 828 (tylko od własnych klientów, po zdalnej weryfikacji tożsamości).
- Można skorzystać z konta na stronie www.bik.pl (tylko pod warunkiem, że osoba zastrzegająca miała tam już wcześniej założone konto z wykorzystaniem danych z utraconego dokumentu).
- Powiadomienie Policji – o ile dokumenty utracono w wyniku przestępstwa.
- Zawiadomienie najbliższego organu gminy lub placówki konsularnej i wyrobienie nowego dokumentu
- informacje dotyczące konieczności zawiadomienia organu gminy o utracie dokumentu, znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Przypominamy, że utracone dokumenty tożsamości powinny w bankach zastrzegać nie tylko osoby, które mają już konta bankowe, ale również te, które z usług bankowych nie korzystają.
Kiedy należy zastrzegać?
Trzeba to zrobić zarówno w przypadku zgubienia, jak i utraty dokumentu w wyniku kradzieży. Niezależnie od przyczyny, powinno się zareagować możliwie jak najszybciej.
Jakie dokumenty?
Najważniejsze są: dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, karta pobytu.
Dlaczego należy zastrzegać?
Dziennie zdarza się kilkadziesiąt prób posłużenia się cudzym lub podrobionym dokumentem, np.:
- wyłudzenia kredytów i pożyczek,
- unikanie opłat, kradzieże wyposażenia (wynajem mieszkań i pokoi hotelowych),
- kradzieże wynajętych samochodów lub innych rzeczy,
- zakładanie fikcyjnych firm (przestępstwa kredytowe i podatkowe).
Nowoczesny system
Mechanizm infolinii (+48) 828 828 828 oparty jest o specjalny komponent rozpoznawania mowy, dzięki któremu ustalana jest nazwa banku, w którym użytkownik ma kartę płatniczą, co następnie skutkuje bezpośrednim przekierowaniem do właściwego konsultanta danego banku Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, system może rozpoznawać nazwę każdego z partnerów uczestniczących w systemie, odmienioną na różne sposoby – z uwzględnieniem pełnej formy, jej części i skrótów, a dodatkowo w przypadku nazw o niepolskim brzmieniu, umożliwia rozpoznawanie jej w oryginalnym języku.
Informacja Prasowa Centrum Prawa Bankowego i Informacji Sp. z o.o.