Wydanie nr 270/2021, Poniedziałek 27.09.2021
imieniny: pokaż (12 imiona)Przedbor, Urban, Gaja, Amadeusz, Gajusz, Mirela, Adolf, Adolfa, Zybart, Zybert, Zybracht, Zygbert
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

CZY TAKI PSIKUS TO NIE PRZESADA? - 31.10.2013

Zaniepokojona mieszkanka jednego z bloków zwraca uwagę na psikus który jej zdaniem nie do końca był zabawny.

31 października, wieczorem słyszymy głośne stukanie do drzwi. Otwieramy „Trick or Treat!" wołają dzieciaki z sąsiedztwa poprzebierane za niesamowite chochliki, wampiry, wiedźmy, zwierzaki i księżniczki. W Kanadzie, USA i wielu innych miejscach to normalny i oczekiwany widok. Dzieci dostaną cukierki - a jeśli nie, pewnie pozostawią po sobie posmarowaną pastą do zębów klamkę lub „przerażający" liścik na wycieraczce, bądź jak w tym przypadku przesympatyczny napis na drzwiach. W Polsce - zabawa w „Cukierek albo psikus" raczej przyjmowana jest z niechęcią, niezrozumieniem lub onieśmieleniem. Dzieci często bardzo chciałyby spróbować - ale rodzice trochę się boją. 

Jedni są zdania że zapożyczanie świąt to istna głupota, ponieważ mamy dość własnych i to o nie powinniśmy dbać i je pielęgnować. Zapożyczanie tradycji spowoduje iż nasze polskie tradycje z czasem staną się zapomniane.

Drudzy natomiast są zdania że zapożyczenie takiego święta to dobra zabawa dla dzieci jak i również umożliwia rodzicom nawiązanie znajomości z sąsiadami, mijanymi dotychczas na schodach lub w windzie - może dzięki dziecięcej zabawie rodzice zyskają nowych przyjaciół lub po prostu poczują się pewniej na nowym osiedlu?  Ale czy na pewno w tym przypadku niewinna zabawa zakończyła się radośnie? Może dla twórców napisu na drzwiach oburzonej mieszkanki. Psikus jak widać odważny ale nie do końca przemyślany. A jak czuje się sama poszkodowana? 

Pisze: ''Halloween - bardzo wspaniałe nie polskie święto. Rozumiem, "dzieci" chcą się bawić ale bez przesady. To nie jest nasza tradycja i na siłę chce się je u nas wcisnąć a jak ktoś tego nie uznaje i nie ma akurat pod ręką cukierka to czeka go taki oto wspaniały "psikus". Gratuluję rodzicom wychowania pociech.''

Jak widzimy sam temat święta budzi wiele refleksji i kontrowersji. Może zapożyczanie to głupota i powinniśmy utrzymywać nasze tradycje? Może to dobra zabawa byle z umiarem? Może to też dobry sposób do nawiązywania znajomości np. z sąsiadami? 

GORĄCA LINIA TV
883 100 011

CZEKAMY NA TWÓJ SYGNAŁ 24/h!

redakcja@tvmalbork.pl

A co wy sądzicie na ten temat? Zapraszamy do komentowania.

Dawid Bochon
Przejdź do komentarzy
Podziel się:
Oceń:

Zobacz więcej z kategorii Strefa obywatelska


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Malborski Anonim
Malborski Anonim 06.11.2013, 15:05
Uważam że sama inicjatywa napływającej z zachodu kultury jest bardzo ciekawa.
Nie zapominajmy jednak o naszej kulturze, tradycjach i obyczajach. Pielęgnujmy ja.
Rodzice powinni uświadamiać swoje pociechy że święto takie jak Hellowen jest nam jeszcze zupełnie obce w Polsce i potrzeba jeszcze wielu lat by społeczeństwo w pełni się przyzwyczaiło i zaakceptowało. Dzieciom natomiast przydałoby się kilka lekcji dobrego wychowania :)
normalna
normalna 06.11.2013, 13:42
hellowen w malborskim wydaniu