Lichwiarskie praktyki, niskie wymagania (a właściwie ich brak) oraz małe zróżnicowanie produktów finansowych. Taki obraz sektora pozabankowego wciąż pokutuje w świadomości wielu polskich konsumentów. Tymczasem zmiany, jakie dokonały się w ostatnich latach w branży pożyczkowej okazały się bardzo duże, o czym możemy przekonać się przeglądając oferty w porównywarkach takich jak finanovacash.pl.
Konkurencja instytucji stawiających na przejrzystość i jakość obsługi klienta oraz wprowadzenie prawnych regulacji sprawiły, że z rynku właściwie zniknęły przedsiębiorstwa działające w nieuczciwy sposób. Wśród czołowych działających dziś w naszym kraju pożyczkodawców powszechna jest filozofia odpowiedzialnego pożyczania, znana też pod angielskim określeniem responsible lending. Jakimi zasadami kierują się odpowiedzialni pożyczkodawcy? Jak w praktyce wygląda ich działalność?
Szacunek dla prawa
Najważniejsza zasada odpowiedzialnego pożyczania to działanie zgodnie z przepisami prawa. Te w Polsce koncentrują się przede wszystkim na obowiązku informowania klienta o warunkach umowy oraz kosztach związanych z pożyczką. Informacje te muszą znaleźć się zarówno w materiałach reklamowych, jak i w broszurze, którą klient otrzymuje wraz z umową. Co powinno się w niej znaleźć?
-
RRSO danego produktu finansowego;
-
przykład reprezentatywny;
-
dane kontaktowe pożyczkodawcy;
-
informacja o prawie do odstąpienia od umowy oraz wcześniej spłaty zobowiązania;
-
opis procedury reklamacyjnej.
Ważny jest też sposób układania umowy. Dokument nie może zawierać żadnych „haczyków”, w jasny sposób informując klienta o wszystkich aspektach.
Sprawdzenie zdolności
Zasady odpowiedzialnego pożyczania zakładają także indywidualne podejście do każdego klienta. Chodzi tu nie tylko o jakość obsługi, ale też swego rodzaju troskę o kondycję finansową osób korzystających z usług danej firmy. Z tego powodu każda instytucja praktykująca responsible lending dokładnie sprawdza historię kredytową oraz analizuje zdolność wnioskodawców.
Takie działania motywowane są przede wszystkim koniecznością uniknięcia podpisania umowy z osobą, która nie spłaci zobowiązania. Straci na tym bowiem nie sama firma, a klient, który poniesie koszty windykacji i egzekucji – a te znacznie przekraczają wysokość pożyczonej kwoty. Jeśli zaś analiza zdolności kredytowej klienta pokazuje, że może spłacić zobowiązanie, jednak wnioskowana kwota jest zbyt wysoka, pożyczkodawca może zaproponować mu zmniejszenie sumy lub zwiększenie ilości rat.
Kto pożycza odpowiedzialnie?
Odpowiedzialne pożyczanie to popularny trend w polskiej branży pożyczkowej. Wiele firm promuje te praktyki, na ważnym miejscu stawiając klientów oraz ich dobro. Wśród instytucji pożyczających w duchu responsible lending wymienić można między innymi Lendon, Vivus, czy Wonga.
Nie zapominajmy jednak, że wiążąc się z jedną z tych firm nie jesteśmy zwolnieni z odpowiedzialności. Konsekwencje ewentualnego niespłacenia pożyczki poniesie nie kto inny, jak my. Pożyczkodawca może jedynie maksymalnie ułatwić nam to zadanie.