Wydanie nr 270/2021, Poniedziałek 27.09.2021
imieniny: pokaż (12 imiona)Przedbor, Urban, Gaja, Amadeusz, Gajusz, Mirela, Adolf, Adolfa, Zybart, Zybert, Zybracht, Zygbert
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Zapraszamy na Europejską Noc Muzeów. Zobacz jakie atrakcje przygotowano w Malborku, Sztumie i Kwidzynie!

Zapraszamy na Europejską Noc Muzeów. Zobacz jakie atrakcje przygotowano w Malborku, Sztumie i Kwidzynie! fot. Muzeum Zamkowe w Malborku
W tę magiczną noc, otwarte zostaną bramy jednego z największych zamków w Europie, a może nawet i na świecie! Zobaczymy zamek jakiego dotąd nie widziano: kościół Najświętszej Marii Panny, Wielki Refektarz, a także inne zamkowe wnętrza wraz z tajemniczymi krużgankami. W tym roku nie można przegapić niewielkiej ekspozycji, która znajdzie się na trasie zwiedzania, w Wielkim Refektarzu na Zamku Średnim.

Europejska Noc Muzeów odbędzie się 19 maja (sobota). Hasło tegorocznej edycji Nocy Muzeów brzmi: „100 LECIE NIEPODLEGŁOŚCI".

 

 

- Zwiedzający zobaczą skrzydlatą zbroję polskiego husarza, piękną husarską szablę i niezwykle rzadki w polskich zbiorach koncerz husarski - zapowiada Iwona Orszulak z Działu Promocji Muzeum Zamkowego w Malborku Ekspozycji będą towarzyszyć dwie plansze z fotografiami współczesnych polskich husarzy. Nawiązujemy w ten sposób do wydarzenia z września 1635 r., kiedy to na mocy rozejmu ze Szwecją do Malborka i na zamek wrócili Polacy. Hetman Stanisław Koniecpolski wprowadził na zamek polską załogę, a towarzyszyła mu z pewnością husaria – nie mająca sobie równych na polach bitew polska kawaleria pancerna. Podkreślamy również fakt, że dla Malborka polska niepodległość zaczynała się w historii kilka razy.

 

 

termin | sobota, 19 maja, początek godz. 19.30, ostatnie wejście godz. 23.00

zbiórka | plac przed recepcją Muzeum Zamkowego w Malborku

wstęp | wejściówka 1 PLN

 

 

WAŻNE!!

Ze względów bezpieczeństwa ilość wejściówek jest ograniczona. Wejściówki mają dokładnie określoną godzinę wejścia na zamek. Prosimy o punktualne przybycie.

 

 

Muzeum zamkowe w Malborku przypomina także o atrakcjach, które czekają na zwiedzających także oddziały muzealne w Sztumie i Kwidzynie.

Na zamku w Sztumie atrakcje przygotuje Bractwo Rycerzy Ziemi Sztumskiej. Co prawda nie będzie możliwości zwiedzania wnętrz zamkowych, które są właśnie remontowane, ale przewodnicy oprowadzą za to chętnych po dziedzińcu zamkowym. Nie zabraknie też scenek rodzajowych i inscenizacji przygotowanych przez sztumskich odtwórców historii.

 

 

W zamku - katedrze w Kwidzynie zwiedzanie rozpocznie się od godz. 19.00. Będzie można zwiedzić dziedziniec, dowiedzieć się jak budowano zamek i katedrę oraz jaka była funkcja tego obiektu na przestrzeni epok. Nie zabraknie omówienia tajników prac konserwatorskich i tajemnic kwidzyńskiej katedry. Dla gości przewidziano także grę terenową, która rozpocznie się o godz. 20.00, a potrwa do godz. 23.00.

redakcja_
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.