Wydanie nr 187/2022, Środa 6.07.2022
imieniny: pokaż (9 imion)Niegosław, Dominika, Nazaria, Dominik, Ignacja, Gotard, Agrypina, Chociebor, Zuzanna
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Oficjalne przejęcie zamku sztumskiego przez Muzeum Zamkowe w Malborku. Wiceminister Jarosław Sellin: 800 tys. zł rocznie na rozwój zabytku – 07.01.2018

Oficjalne przejęcie zamku sztumskiego przez Muzeum Zamkowe w Malborku. Wiceminister Jarosław Sellin: 800 tys. zł rocznie na rozwój zabytku – 07.01.2018  fot. W. Mocny
W ostatnią niedzielę miało miejsce historyczne wydarzenie. Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego oficjalnie przyjął na ręce Skarbu Państwa zamek w Sztumie. Sztumska warownia w postaci Muzeum Zamkowego w Malborku zyskała solidnego, wiarygodnego gospodarza, który nie tylko zagwarantuje rozwój zabytku, ale także przyczyni się do rozwinięcia oferty turystycznej Żuław i Powiśla m.in. poprzez utworzenie szlaku zamkowego Malbork – Sztum – Kwidzyn.

Nowy dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku już zapowiedział pomysł stworzenia specjalnego, wspólnego biletu do trzech zamków w tych miejscowościach.Uroczystość w Sztumie była jednak po to, by docenić wkład wszystkich stron zaangażowanych w pomysł przekazania sztumskiego zabytku na rzecz Skarbu Państwa. A podziękowaniem była największa od lat, wspaniała inscenizacja historyczna przedstawiająca historię Ziemi Sztumskiej od biskupa Chrystiana po rozbiory.

 

Swoim rycerzom przyglądali się król Polski Kazimierz Jagiellończyk (Arkadiusz Dzikowski) oraz sam wielki mistrz krzyżacki Jarosław Struczyński, zanany odtwórca historii z Gniewu.Nie byłoby tego przejęcia bez zwrócenia uwagi na problem braku gospodarza zamku sztumskiego wiceministrowi J. Sellinowi przez działaczy lokalnego PiS, którzy w niedzielę dziękowali ministrowi za, to że udało się ten pomysł wcielić w życie. Jednak bez szerokiego poparcia i otwartości burmistrza Sztumu Leszka Tabora i Rady Miejskiej z pewnością nie doszłoby do tak szybkiego zrealizowania procedury przekazania zamku – pamiętamy przecież uchwałę przekazującą Skarbowi Państwa zamek w darowiźnie.

 

 

Formalnie muzeum w Malborku jest właścicielem zamku w Sztumie od końca listopada, kiedy to podpisano akt notarialny, o czym informował nas burmistrz Leszek Tabor.Sam minister Jarosław Sellin zapowiedział doposażanie zamku w Sztumie coroczną stałą kwotą. Oprócz tego rząd zamierza przyznawać dotacje celowe na konkretne projekty muzealników.Nowy Dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku dr hab. Janusz Trupinda zapowiedział szereg prac na terenie zabytku, jak również akcję zbierania artefaktów dotyczących przeszłości Sztumu i Dolnego Powiśla.

 

redakcja_
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
sztumiak
sztumiak 09.01.2018, 10:24
W końcu ktoś zajmie się naszym zamkiem i nie będzie to spółdzielnia, firma krzak, ani tańc-buda.