Wydanie nr 207/2021, Poniedziałek 26.07.2021
imieniny: pokaż (8 imion)Anna, Mirosława, Grażyna, Krystiana, Bartłomieja, Hanna, Sancja, Joachim
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malborscy biegacze pokonali królewski dystans z historią w tle - 12.11.2017

Malborscy biegacze pokonali królewski dystans z historią w tle - 12.11.2017 fot. Anita Dominiak
W dniu 12 listopada 2017r. odbył się w Grecji 35 jubileuszowy ATHENS MARATHON THE AUTHENTIC. Start nastąpił z miasta Marathon z metą na stadionie Panathinaiko w Atenach, na którym odbyły się pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie. Według legendy Filippides – ateński posłaniec, po wygranej bitwie pobiegł z Maratonu do Aten, by obwieścić zwycięstwo i poinformować Ateńczyków o płynącej ku nim flocie perskiej.

Dystans jaki pokonał to ok 37 km. Podczas pierwszych igrzysk nowożytnych dystans ten wydłużono do 40 km, jednak za sprawą króla Anglii Edwarda VII podczas igrzysk w Londynie  bieg ten rozegrany został na długości, która obowiązuje do dzisiaj – 42 kilometry i 195 metrów.

Życzeniem króla było bowiem, by miejsce startu przesunąć pod siedzibę monarchy, aby ten mógł obserwować wszystko z okien. Meta oczywiście miała znajdować się na stadionie. Maraton od zawsze działał na wyobraźnię a zawodnicy biorący w nim udział budzili podziw kibiców. Grupa miłośników biegania oraz osób im towarzyszących z Malborka i okolic postanowiła wziąć udział 
w tym niecodziennym wydarzeniu pokonując historyczną trasę z Maratonu do Aten.

Celem ich była promocja Powiatu i Gminy Malbork na biegowej mapie świata. W tym roku w Atenach wystartowało ok 18,500 osób z całego świata z czego 447 z Polski a wśród nich: Aleksandra Woron, Alicja Walendziak, Bożena Znarowska, Stanisław Paszkowski, Ryszard Walendziak, Zenon Kaszubowski i Adam Serocki. Na mecie czekali na nich kibice: Izabela Paszkowska, Anita Dominiak oraz Wilhem Hipsag.

Grecy, wydarzenie jakim jest bieg maratoński traktują wyjątkowo. Na kilka minut przed startem wszyscy zawodnicy unoszą prawą rękę i składają przysięgę taką samą jak pierwsi olimpijczycy przed startem do biegu maratońskiego.Trasa tego historycznego maratonu to na pewno nie jest miejsce na bicie rekordów życiowych. Od 8 do 31 kilometra biegnie się pod górę, jednak lokalna społeczność już od samego początku zagrzewa do walki.

Na ulice i przed domy wychodzą bogaci i biedni, starzy i młodzi, którzy z radością dopingują wszystkich biegaczy traktując ich jakby odnieśli olimpijskie zwycięstwo na ich ziemi. Kibice oprócz głośnych braw, gromkich krzyków i szczerych uśmiechów dzielą się również gałązkami oliwnymi, które podobno przynoszą biegaczom szczęście.

Tysiące ludzi, ogromna wrzawa i unoszący się w powietrzu antyczny duch sportowej rywalizacji nie są w stanie opisać tego fantastycznego uczucia i emocji, które towarzyszą podczas całego biegu. Łzy same cisną się do oczu, gdy wbiega się na metę  znajdującą się na stadionie olimpijskim. Udziałem w ATHENS MARATHON THE AUTHENTIC chcielibyśmy zachęcić wszystkich biegaczy do promocji  Powiatu i Gminy Malbork na innych światowych imprezach biegowych.

 

 

 

Info :  Ryszard Walendziak

Foto : Anita Dominiak

Katarzyna De Guzman
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Bieganie


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.