Gdański Teatr Szekspirowski, już po raz trzeci, zaprasza chętnych do udziału w niezwykłym wydarzeniu artystycznym, które aktywizuje twórczo i integruje osoby z niepełnosprawnościami, seniorów i uczniów z województwa pomorskiego.
Powstanie sześć spektakli
Uczestnicy warsztatów pod opieką profesjonalnych reżyserów teatralnych przygotowują własną adaptację sceniczną znanych dzieł literackich. Podczas tej edycji zmierzą się z „Zimową opowieścią" i „Wieczorem Trzech Króli" Williama Szekspira. Jeden tekst jednocześnie przygotuje jedna grupa seniorów, uczniów i osób niepełnosprawnych.
Następnie, po okresie prób i występów lokalnych, grupy spotykają się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, gdzie wystawią przygotowane przez siebie spektakle, prezentując je przed innymi grupami oraz zebraną publicznością. Efektem projektu będzie stworzenie sześciu spektakli teatralnych. Trzy odsłony tego samego tekstu pozwolą pokazać, jak różni, ale i jak podobni do siebie są aktorzy z trzech występujących po sobie grup. Dojdzie do spotkania światów, które w dzisiejszych czasach zbyt często mijają się bez słowa.
W projekt wpisany jest też aspekt integracyjny. Będą spotkania i rozmowy wszystkich grup po spektaklach, warsztaty integracyjne dla liderów grup, wyjazdy organizatorów do każdej grupy i wsparcie ich działań na miejscu.
Weźmie w nim udział 6 grup (maks. do 15 osób w grupie). Ocenie podlegać będą m.in. artystyczna jakość pracy (filmowej, plastycznej, literackiej) dołączonej do zgłoszenia, kreatywność w jej przygotowaniu, ale także zgranie grupy czy jej dotychczasowe dokonania.
Organizator pokrywa koszty transportu grup na przegląd finałowy z miejsca zamieszkania do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i z powrotem.
Wielki finał projektu odbędzie się na deskach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego w dniach 13-14 marca 2018 r. Wszystkie grupy po raz pierwszy spotkają się oraz zaprezentują swoje spektakle przed szeroką publicznością.
Zgłoszenia do środy, 25 października 2017 r. do godz. 16. 00 należy przesyłać na adres shakesploring@gmail.com.
Wyniki naboru zostaną ogłoszone 27 października.
Zgłaszając się do projektu, należy pamiętać (jeśli grupa zostanie zakwalifikowana) przedstawiciel grupy (opiekun, nauczyciel, lider wybrany przez grupę) musi zadeklarować możliwość udziału w szkoleniu integracyjnym liderów i reżyserów 4 listopada 2017 r. w godz. 10.00-15.00 w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.
W 2015 r. odbyła się pilotażowa edycja projektu Teatralny Pasjans, w którym wzięło udział 9 grup z Pomorza uczniowie, osoby z niepełnosprawnościami i seniorzy. Przez kilka miesięcy, pod opieką reżyserów teatralnych, każdy zespół przygotowywał spektakl „Antygonę" Sofoklesa, „Dziady" cz. II Adama Mickiewicza lub „Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. W listopadzie na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego odbył się 3-dniowy przegląd wszystkich spektakli. Projekt okazał się ogromnym sukcesem i sprawił jego uczestnikom wiele radości. Finał cieszył się olbrzymią popularnością.
W 2016 r. 6 grup przygotowało spektakle oparte o „Balladynę" Juliusza Słowackiego lub „Boską komedię" Dantego Alighieri. W Gdańsku 15 lipca odbyło się szkolenie integracyjne dla liderów grup i reżyserów. Poprowadziła je aktorka z gdańskiego Teatru Wybrzeże Marzena Nieczuja-Urbańska.
Do pobrania:
regulamin
formularz zgłoszeniowy
Info : Pomorskie.eu