Wydanie nr 269/2022, Poniedziałek 26.09.2022
imieniny: pokaż (6 imion)Euzebiusz, Majnard, Cyprian, Kacper, Kasper, Damian
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Gmina Dzierzgoń: Zagrożenie powodziowe w Jasnej i Bągarcie. Walka z żywiołem strażaków z czterech komend powiatowych! - 18.09.2017

Gmina Dzierzgoń: Zagrożenie powodziowe w Jasnej i Bągarcie. Walka z żywiołem strażaków z czterech komend powiatowych! - 18.09.2017 fot. Robert Bychowski
Dzisiejsze ulewy doprowadziły do zalania licznych domów. Stan zagrożenia powodziowego wystąpił w gminie Dzierzgoń w miejscowościach Jasna i Bągart k. Dzierzgonia, gdzie wylała rzeka Dzierzgoń. Woda poczyniła szkody na znacznych obszarach granicznych woj. pomorskiego i warmińsko - mazurskiego. Pomorscy strażacy uczestniczą w blisko 115 akcjach ratowniczych.

Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku poinformowała nas, że obecnie w akcjach uczestniczy wiele komend miejskich i powiatowych. KW PSP koordynuje obecne działania wszystkich pomorskich jednostek.

 

- W związku z opadami deszczu, które wystąpiły na terenie woj. pomorskiego najwięcej interwencji dotyczy powiatów: sztumskiego, nowodworskiego, puckim, w mieście Gdynia – informuje st. kpt. Łukasz Płusa. - Łącznie w całym woj. pomorskim jest to 115 zdarzeń związanych z usuwaniem skutków zatopień. Chodzi głównie o zalane pomieszczenia piwniczne, posesje, drogi lub tak, jak w powiecie sztumskim - o zagrożenie powodziowe w związku z podniesieniem się wód w rzece Dzierzgonka i Dzierzgoń. Tam obecnie sytuacja jest najpoważniejsza. Skierowano w miejsce działań następujące jednostki: Komenda Miejska w Gdyni, KMP Gdańsk. Z kolei pomocy powiatowi sztumskiemu udzielają: KP PSP Tczew, KP PSP Kwidzyn, KP PSP Nowy Dwór Gd.

 

Dodajmy, że w związku z sytuacją w gminie Dzierzgoń w stan gotowości postawieni są także strażacy z jednostki malborskiej.

Zaangażowano znaczne ilości ciężkiego sprzętu do wypompowywania wody z zalanych pomieszczeń. Strażacy na miejscu wykorzystują też zestawy pompowe.

 

- Mamy podwyższony poziom wody w miejscowościach Bagart i Jasna – potwierdza Dariusz Treć, rzecznik Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sztumie. - Wylewają lokalne strumyki, które są dopływami rzeki Dzierzgoń. Lokalnych podtopień poza ww. miejscowościami jest znacznie więcej, ale obecnie nie jestem w stanie podać jak duża jest to skala.

 

Rzecznik Treć udzielał nam informacji z miejsca akcji, gdzie dowodzi poszczególnymi jednostkami. W związku z ulewą strażacy mają dosłownie „urwanie głowy”.

 

Jak się dowiedzieliśmy z Tczewa zadysponowano m.in. agregat pompowy o dużej wydajności.

 

- Obecnie jednak wysłaliśmy także z powiatu tczewskiego cztery lekkie pojazdy, wyposażone w pompy mniejszej mocy na lekkich pojazdach typu pick up - informuje st. kpt. Zbigniew Rzepka, rzecznik prasowy KP PSP w Tczewie.  

 

Z naszych informacji wynika, że także woj. warmińsko – mazurskie obecnie boryka się ze skutkami zalań i podtopień. Dotyczy to m.in.. Elbląga.

 

 

WIĘCEJ INFORMACJI Z RELACJĄ WIDEO Z MIEJSCA ZDARZEŃ WKRÓTCE

 

redakcja_
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.