Wydanie nr 263/2021, Poniedziałek 20.09.2021
imieniny: pokaż (13 imiona)Klemens, Mieczysława, Irena, Faustyna, Oleg, Eustachiusz, Eustachy, Fausta, Dionizy, Miłostryj, Barbara, Perpetua, Agnieszka
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Sztum: Potrzebny nowy cmentarz. Na Parlecie pozostało miejsc już tylko na rok – 30.05.2017

Sztum: Potrzebny nowy cmentarz. Na Parlecie pozostało miejsc już tylko na rok – 30.05.2017 fot. W. Mocny/pixaby.com
Gmina Sztum liczy ponad 18 tys. mieszkańców (dane z 2016 r.), ale nawet tu w końcu pojawia się powoli problem z pochówkami. Zaczyna brakować miejsc dla zmarłych, nawet na największym cmentarzu na Parlecie pod miastem. Obecnie jak się dowiedzieliśmy w Zakładzie Pogrzebowym „Wrzos”, rodziny nie mogą już wybierać sektora, w którym chcą pożegnać zmarłego i muszą korzystać z tych miejsc, które zostaną im przydzielone. Pozostaje do „wyboru” jeden sektor w zachodniej części...

Stan ten budzi niepokój firm pogrzebowych. Zwłaszcza, że teraz organizacja pogrzebu nastręcza pewnych niedogodnień podczas przygotowania samej ceremonii. Pracownikom ZP zwyczajnie brakuje miejsca, gdy rozkładają sprzęt i przygotowują samo miejsce. Sytuacje ma zmienić nowa inwestycja gminy w nowoczesny cmentarz. Zostanie on umiejscowiony vis a vis nekropolii na Parlecie. Poprosiliśmy w ratuszu o przedstawienie podstawowych założeń projektowych.

 

 

Zdaniem Małgorzaty Hermanowicz, właścicielki ZP „Wrzos” nowa inwestycja wymusi na firmach zmiany w podejściu do organizacji pogrzebów i całej ceremonii. Chodzi np. o kremację.Nowy cmentarz będzie miał także charakter parkowy oraz miejsca pamięci zasłużonych postaci oraz dysponować nowoczesnymi rozwiązaniami jak. np. kolumbaria.

 

Dodajmy, że według danych GUS w 2016 r. gminę Sztum zamieszkiwały 18 727 osoby, a w tym samym roku odnotowano 154 zgony. Zdaniem właścicielki ZP „Wrzos” Ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych powinna być zmieniona, bo obecne przepisy pochodzą z 1959 r. i nie są dostosowane do nowoczesnych metod pochówków, a nawet obecnej kultury pogrzebu.

redakcja_
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Ma
Ma 04.06.2017, 08:21
Kolumbarium to jedyne sensowne rozwiązanie.
zombie
zombie 01.06.2017, 13:57
Idę stąd. Niedługo wlezą na głowę... ;X
marcin
marcin 31.05.2017, 10:34
Czas najwyższy, bo zrobiło się ciasno (nieboszczyk na nieboszczyku) ;-/