Dlaczego warto zdecydować się na 17-calowy laptop do biura?
Przede wszystkim należy zastanowić się, w jakich aspektach pracy biurowej pomocny okaże się duży ekran. Odpowiednio duża przestrzeń robocza poprawia komfort pracy na wielu aplikacjach i oknach jednocześnie. Poza tym zagwarantuje łatwiejszą obróbkę grafiki i większą przestrzeń przy obsłudze specjalistycznych programów.
Większy ekran to również mniejsze nadwyrężanie wzroku użytkownika. Jest to szczególnie istotne przy pracy nad rozbudowanymi arkuszami kalkulacyjnymi, bazami danych, oraz dokumentami tekstowymi.
Matryca wpływa również na gabaryty urządzenia. 17-calowe biurowe laptopy oferują tym samym większą sekcję klawiatury. Możemy w nich spotkać bardziej ergonomiczne rozmieszczenie klawiszy oraz sekcję klawiatury numerycznej umożliwiającej łatwiejsze wprowadzanie liczb.
Na co zwrócić uwagę wybierając 17-calowy laptop do biura?
Wybierając roboczy laptop dedykowany pracom biurowym, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Stacje robocze nie wymagają możliwie najwydajniejszych podzespołów. Tutaj liczy się przede wszystkim energooszczędność i ergonomia. Decydując się na duży laptop biurowy, należy wziąć pod uwagę: procesor, pamięć RAM, matrycę, system operacyjny, kartę graficzną, kulturę pracy urządzenia.
Procesor
Procesor nie musi być super wydajny, niemniej musi poradzić sobie z dużą ilością operacji i obliczeń. Warto zdecydować się na wydajny i niskonapięciowy CPU. Dobrym rozwiązaniem będzie czterordzeniowy CPU AMD A10 taktujący na poziomie około 2,4 GHz. Jeżeli jednak prace wykonywane na laptopie należą do bardziej wymagających, warto pokusić się o nieco lepszy procesor Intel Core i5, a nawet i7. Pierwszy układ znajdziemy w notebooku HP 17 Y020WM, natomiast układy Core i5 oraz i7 w konfiguracjach laptopa Asus Pro P2710.
Pamięć RAM
Pamięć operacyjna to podstawowa pomoc CPU przy realizowaniu obliczeń. Odpowiednia ilość pamięci RAM przyda się w przypadku edytowania i tworzenia dokumentów, arkuszy kalkulacyjnych lub korzystania ze specjalistycznego oprogramowania. 17-calowe laptopy biurowe powinny być wyposażone w nie mniej niż 4 GB pamięci RAM. Maksymalnie w takich laptopach możemy zainstalować 16 GB. Taką ilość pamięci znajdziemy np. w notebooku Asus Pro P2710. Wspomniany uprzednio HP 17 Y020WM wyposażony jest w skromniejsze 4 GB.
Matryca
W laptopach biurowych w zupełności wystarczy matryca TN. Warto wybrać sprzęt posiadający dodatkowo matową powłokę, która zadba o redukcję refleksów świetlnych, zmniejszy widoczność tłustych odcisków po palcach oraz kurzu. Taka właściwość jest niezwykle pożądana w przypadku pracy biurowej. Warto zadbać również o odpowiednią rozdzielczość ekranu – np. jakość Full HD lub HD+.
System operacyjny
Podnosi finalną cenę urządzenia, jednak warto wybrać laptop z preinstalowanym systemem – najczęściej Microsoft Windows. Dzięki preinstalowanemu systemowi oszczędzamy czas na samodzielną instalację oprogramowania. Przy zakupie kilku, czy kilkunastu laptopów jest to znaczna oszczędność czasu. Warto wybrać możliwie najnowszy OS – dobrym pomysłem jest Windows 10.
Karta graficzna
Do prac biurowych w zupełności wystarczy zintegrowane GPU. Jeżeli nie zamierzamy zarządzać multimediami lub oglądać filmów w bardzo wysokiej jakości, nie powinniśmy szczególnie zwracać uwagi na kartę graficzną.
Kultura pracy
Przed kupnem sprzętu warto sprawdzić testy związane z emitowaniem hałasu oraz nagrzewaniem się laptopa. Kilkugodzinna praca przy hałasującym układzie chłodzącym nie należy do najprzyjemniejszych. Warto więc zawczasu zadbać o możliwie wysoki komfort pracy, wybierając stosunkowo cichy sprzęt.
Większy monitor to zupełnie inny komfort pracy. 15 a 17 naprawdę robi wieeeelką różnicę, choć wydawać się może to to mała różnica. A jednak - niemała. Kupiłam 17 calowego DELLa na efl-u i wolałam używkę , ale porządną i większą.
Moim zdaniem warto. To większy komfort użytkowania i dużo lepsze rozwiązanie z punktu widzenia obciążenia narządu wzroku. Jeżeli nówka nie wpisuje się w budżet, dobrą opcją jest prześledzenie ofert poleasingowych ze sprawdzonego źródła, np. EFL, PKO, VG.
ja mialam ciężką przerpawę z lapkiem. te co mi się podobały i były okay były poza moim zasięgiem finansowym i dlatego wzięłam ostatecznie laptopa na raty i przyznam, że to była dobra decyzja. teraz mam neiwielkie raty i świetny sprzęt:)