Wydanie nr 261/2021, Sobota 18.09.2021
imieniny: pokaż (11 imion)Irena, Józef, Fereol, Zachariasz, Dobrowit, Stefania, Zachary, Ryszarda, Tytus, Baltazar, Sobierad
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

SZTUM: Protest mieszkańców przeciwko Antoniemu Fili. Zobacz pełne nagranie wideo - 20.01.2017

SZTUM: Protest mieszkańców przeciwko Antoniemu Fili. Zobacz pełne nagranie wideo - 20.01.2017 fot. W. Mocny
Zgodnie z zapowiedzią Danuty Gołombiewskiej, która ogłosiła się przewodniczącą zapowiadanego wiecu – protest doszedł do skutku. Co prawda manifestacja zapowiadana była na godzinę 14.00, ale protestujący o tej godzinie dopiero zaczęli się zbierać. Pod Urzędem Miasta i Gminy zebrało się ponad 20 osób.

Pełny przebieg protestu można obejrzeć na dwóch nagraniach, które załączamy do artykułu

Baner, który tak zdenerwował uczestników wiecu, początkowo został umieszczony na samochodzie ustawionym na pl. Wolności. Na banerze napisano: „Dlaczego Pani Lucyna Wojciechowska - prokurator z Kwidzyna ochrania malwersacje Burmistrza?” oraz „Panie Seremet! Dlaczego ochrania Pan złodziei ze Sztumu?”.

Przywódczyni protestujących na samym początku ogłosiła regulamin. Określiła jak powinien przebiegać więc, czego należy unikać. Omówiła zasady bezpieczeństwa i poprosiła, by nie wygłaszać swoich poglądów politycznych, bo istotą wiecu jest zadbanie o porządek w mieście i przeciwdziałanie ośmieszeniu miasta, które jej zdaniem dokonuje się za sprawa wieszania banerów w Sztumie i Gdańsku przez Antoniego Filę.

CZEKAMY NA PAŃSTWA KOMENTARZE W TEJ SPRAWIE POD MATERIAŁEM WIDEO

Dodajmy, że Antoni Fila przegrał w sądzie sprawę o zniesławienie burmistrza, ponieważ nie udowodnił jego rzekomych malwersacji. Sąd Rejonowy w Kwidzynie uznał że Antoni Fila pomówił Burmistrza Sztumu Leszka Tabora. Zasądzono grzywnę, a nawet opublikowanie przeprosin. Niestety mimo wyroku sądu nakazującego przeprosiny sam baner wisi i... obraża. Zapewne stąd protest mieszkańców Sztumu. Jeden z nich dzisiaj miał ze sobą transparent z hasłem: „Burmistrzu trzymaj się. - Jesteśmy z Tobą. Mieszkańcy.”

 

AKTUALIZACJA: 26.01.2017 godz. 12.43

Powyższy fragment zawiera nieścisłości, ponieważ Sąd Apelacyjny w Gdańsku prawomocnym wyrokiem z dnia 20 grudnia 2016 r., odniósł się do orzeczenia sądu I instancji - Sądu Rejonowego w Kwidzynie z dnia 4 sierpnia 2016 r. w taki sposób, że umorzył postępowanie w zakresie zarzutów mówiących o pomówieniach w stosunku do burmistrza Leszka Tabora przez oskarżonego Antoniego Filę. Tym samym nie został skazany za żaden z zarzucanych mu czynów.

W orzeczeniu Sądu Rejonowego w Kwidzynie nie było także nakazu umieszczenia przeprosin, tylko podania wyroku sądu pierwszej instancji do publicznej wiadomości na łamach lokalnej gazety.

 

- Nie chodzi tylko o sam baner, tą szmatę która wisi na pl. Wolności - mówiła do zebranych przewodnicząca wiecu. - Niedawno było Święto Trzech Króli. Z nami był pan Fila, a później pojechał do Gdańska z banerem z napisem: Panie prokuratorze Zbigniewie Ziobro, dlaczego prokuratorzy z Gdańska ochraniają przekręty pana Leszka Tabora.”. Co nas to obchodzi co ci dwaj panowie mają do siebie? Ale bardzo nas obchodzi co jest napisane na tych „szmatach”. (…) Nie potrafi sam załatwić sprawy (A. Fila dop. red.) i wciąga do tego prokuratorów z Gdańska”. (…) Jest potrzebny psychiatra dla pana Antoniego fili (...)”.*


*(Pełen zapis wypowiedzi Danuty Gołombiewskiej w nagraniu wideo.)

 

Następnie manifestanci przeszli wzdłuż remontowanej ul. Mickiewicza, ul. Młyńską aż pod baner Antoniego Fili. Tam grupa zebrała się i nastąpiły dalsze wystąpienia. Protestujący przez moment krzyczeli: „Precz z Antonim Filą”. Zapowiedziano zaostrzenie protestu i kolejne wiece, jeżeli spór nie zostanie rozwiązany.

 

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA PEŁNEJ RELACJI WIDEO Z PROTESTU MIESZKAŃCÓW SZTUMU!

 

redakcja_
Przejdź do komentarzy

 

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (34)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Grabarz
Grabarz 21.01.2017, 18:47
……………..pomylili kierunek marszu. Sądząc po wieku demonstrantów powinni raczej się kierować w stronę Parlety. Także następnym razem więcej powagi drogie babcie.
anna
anna 23.01.2017, 15:25 (odpowiedź do Grabarz)
bardzo wulgarne to co Pan napisał. Prosze pamiętać że i ty kiedyś będziesz seniorem. Chcez byc tak potraktowany????
D. G.
D. G. 21.01.2017, 15:48
Na wiecu nie było wielu....to prawda., ale było więcej mieszkańców, aniżeli na profesjonalnie zorganizowanym spotkaniu przez Radnych opozycji gdy zaprosili Ministra Sellima i Smolińskiego. To był śmiech, który trzeba było usłyszeć.
Autor
Autor 21.01.2017, 15:15
Więcej osób zebrało się pod urzędem niż przemaszerowalo. Pod banerym kilka osób zatrzymało się i tez dołączyło. Protestujących na pewno nie było 10 czy 12 jak chcieliby niektórzy. Może nie było ich wielu, ale aktywnie wyrazili co myślą o tej sprawie. Pokazali, że o coś im chodzi. Tylko szacunek dla nich. Poza tym nie uważam, że ten wiec byl śmieszny. Pamiętajmy też o wyroku o zniesławienie.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 20.01.2017, 22:14
Ale mi wiec, właśnie widać ilu mieszkańców popiera burmistrza brawo :) parę emerytek które nie mają co w domu robić a nawet żadna się nie odzywa. A co do ul. Kochanowskiego radzę dowiedzieć się lepiej, owszem zniszczył p. Fila drogę ale sprawa znalazła finał ktoś udostępnił działkę na rów teraz wszystko zależy od gminy kiedy ta drogę naprawia.
Mieszkanka nie popierająca p. Tabora
Mieszkanka nie popierająca p. Tabora 20.01.2017, 22:13
Pan redaktor ludzi w błąd wprowadzała, lub nie potrafi liczyć. Ludzi zgromadziło się ponad 12 i pies. Ale tłok. Żenada. Dolewanie oliwy do ognia.