Wydanie nr 262/2021, Niedziela 19.09.2021
imieniny: pokaż (12 imiona)Więcemir, Teodor, Wilhelmina, Marta, Alfons, Trofim, Konstancja, Festus, January, Zuzanna, Arnolf, Arnulf
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Uratujmy Park w Malborku. Petycja Macieja Ruska o zachowanie funkcji parku miejskiego i nie oddawania jego kolejnych części w dzierżawę - 24.11.2016

Apelujemy o rozsądne gospodarowanie terenami zielonymi i zachowanie ich powszechnej dostępności. Jest to tym istotniejsze, że zajmują one w mieście niewielką powierzchnię. Plany wydzierżawienia części miejskiego parku prywatnemu podmiotowi oznaczają, że przestanie ona być otwartą dla każdego przestrzenią publiczną. Ewentualna decyzja o skomercjalizowaniu tego obszaru będzie mieć dla malborskiej społeczności negatywne konsekwencje, których nie zrekompensują wpływy z dzierżawy i opłat lokalnych wnoszonych do miejskiej kasy przez inwestora. Nie pozostanie to również bez wpływu na parkowy ekosystem.

Do:


Pan Arkadiusz Mroczkowski, Przewodniczący Rady Miasta Malborka
Urząd Miasta w Malborku, Pl.Słowiański 5, 82-200 Malbork
a.mroczkowski@um.malbork.pl

 

Burmistrz Miasta Malborka zwrócił się już raz do Rady Miasta o wyrażenie zgody na wydzierżawienie w trybie bezprzetargowym na okres do 15 lat nieruchomości komunalnej położonej w Malborku pomiędzy ulicą Sportową, stacją TRAFO, a aleją biegnącą wzdłuż boiska na polanie. Radni projekt uchwały w tej sprawie wycofali z porządku obrad, nie oznacza to jednak, że temat ten przestał być aktualny.

Ani inwestor, ani burmistrz nie zrezygnowali z tego planu.

Zabieramy głos w tej sprawie, ponieważ, nad czym ubolewamy, ewentualna decyzja władz miasta nie została poddana konsultacjom społecznym. Tymczasem umowa na wydzierżawienie ok. 2 hektarów parku naszym zdaniem nie pozostanie bez wpływu na jakość życia mieszkańców całego miasta. Warto mieć na uwadze fakt, że niewiele jest w Malborku otwartych terenów rekreacyjnych i wypoczynkowych. Dla tych, którzy nie dysponują własnym ogrodem ani działką, park jest jedynym miejscem umożliwiającym spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu w otoczeniu zieleni i śpiewu ptaków. Tym bardziej, że ponad stuletni park daje nieograniczone możliwości dla spacerowiczów, biegaczy czy rowerzystów. Jego obecny charakter sprzyja rozwojowi wszelkiej aktywności, a naturalne piękno budzi podziw i respekt dla natury. Obszar parku, zgodnie z ideą, jest przestrzenią otwartą i wspólną, przez co przyczynia się do integrowania lokalnej społeczności i budowania więzów międzyludzkich.

Niestety, oddzielenie płotem kolejnej działki spowoduje, że z użytkowania zostanie wyłączona nie tylko następna część terenu zielonego, ale i obszar wokół. Oddziaływanie komercyjnego przedsięwzięcia nie kończy się bowiem na parkanie. Z tym większą ostrożnością należy podchodzić do sposobu zagospodarowania tak specyficznego ekosystemu. Warto bowiem pamiętać, że tereny parkowe nie służą tylko ludziom, są często jedynym schronieniem dla wielu ptaków i drobnych zwierząt zmuszonych do życia na terenach miejskich. To grodzenie, a więc i odbieranie wolnej przestrzeni, odczują więc nie tylko mieszkańcy miasta, którzy obecnie z niej korzystają, ale także zwierzęta, które będą miały ograniczoną swobodę. Teren miejskiego parku znajduje się w otulinie Obszaru Chronionego Krajobrazu Rzeki Nogat, co oznacza zasadę priorytetu ochrony przyrody w stosunku do innych działań. Wszelkie działania w parku powinny być prowadzone w oparciu o program i plan ochrony roślinności i fauny. Nie jesteśmy przeciwnikami rozwoju atrakcji turystycznych w mieście, ale nie możemy zgodzić się z tym, aby ich powstawanie miało odbywać się kosztem potrzeb mieszkańców.

 

KLIKNIJ I PODPISZ PETYCJĘ !

 

 

Burmistrz Miasta Malborka zaprasza mieszkańców i wszystkie osoby zainteresowane tematem zagospodarowania parku na otwarte spotkanie, które odbędzie się w czwartek, 24 listopada br. o godz. 17.00 w Sali Posiedzeń urzędu miasta (I piętro). Spotkanie dotyczyć będzie głównie wniosku złożonego przez właścicieli spółki Dino Park, którzy proszą o wydzierżawienie na okres 15 lat ok. 2 ha parku miejskiego przylegającego do Dino Parku pomiędzy ul. Sportową, stacją Trafo a aleją biegnącą wzdłuż boiska na polanie. W przypadku zgody na dzierżawę, na wnioskowanym terenie miałby powstać "Park Mitów, Baśni, Legend i Bajek".

Temat wzbudził ogromne zainteresowanie wśród mieszkańców, zarówno tych za jak i przeciw planowanej inwestycji. W tej sprawie złożona został również petycja, w której przeciwnicy apelują o odrzucenie wniosku. Wniosek będzie poddany pod głosowanie Rady Miasta Malborka na najbliższej sesji 30 listopada br., dlatego ważnym jest, aby każdy mieszkaniec miał okazję wyrazić swoją opinię przed podjęciem ostatecznej decyzji. Podczas spotkania będzie również możliwość zgłoszenia własnych pomysłów dotyczących zagospodarowania parku w przyszłości.

Zapraszamy!

Maciej Rusek
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Co nas denerwuje


Komentarze (34)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Bardzo na nie!
Bardzo na nie! 28.10.2016, 14:10
Przykro mi jest jak czytam te argumenty komentujących. Dlaczego nikt nie patrzy najpierw na siebie. Argument, że wysypisko śmieci...a ile razy Ty człowieku wyrzuciłeś 'przez przypadek' papierek po cukierku, peta, paragon. Ile razy widziałeś/łaś jak cyt. 'żuliki' piją, czy nie masz języka w buzi żeby grzecznie powiedzieć, żeby po skończeniu wyrzucili butelki do śmietnika. Jak pies sra to dlaczego nie upomnicie właściciela. Jak wjeżdżają na polane autem, dlaczego nie dzwonicie na straż miejską? Brzydzicie się rozmową z innymi? Czy zwykła spychologia bo są inni od tego a mnie to nie dotyczy? Idąc tym tropem to faktycznie sami sobie na to wysypisko śmieci pozwalamy, my ludzie i później z czystym sumieniem powstają głosy o zabetonowaniu i zagrodzeniu "bo to moje"! Przypominam to jedyny taki duży park i warto o niego dbać i zawalczyć przed interesami pt. "baśniowa kraina". Co to ma wspólnego z obok położonym parkiem dinozaurów???!! To, że inwestor dino parku ma skrzywiony obraz średniowiecznego charakteru miasta (ZE WZGLĘDU NA ZAMEK) który POWINIEN być utrzymany jak w normalnym europejskim mieście to nie znaczy że koszt mają ponosić mieszkańcy!Do cholery inwestorze jakim trzeba być gburem żeby park zasyfić plastikowymi rżącymi dinozaurami, wpleść w to kaczki, osły i co tam jeszcze. Chore czasy w których ludziom się wydaje, że ujarzmią naturę.
mefisto
mefisto 28.10.2016, 12:16
Myślę że była władza powinna odejść z honorem i nie robić chorych wstrzyków kompromitujących obecnego Burmistrza.Lepiej żeby powstały tam bloki.:) Wtedy nie było by petycji i nie mieli byście nic do gadania.
biedny Malbork
biedny Malbork 23.11.2016, 15:58 (odpowiedź do mefisto)
A ja myślę, że powinieneś odstawić środki odurzające sponsorowane przez charzewskiego, a może to twój kompan od flachy i redbulla. W każdym bądź razie zamknij się jak nie wiesz co się dzieje, a za kadencji obecnego już masę kasy wyparowało i znalazło się w kieszeniach kolesiostwa charzewskiego, a przecież miało nie być tzw. "kolesi"
mieszkaniec
mieszkaniec 28.10.2016, 11:54
no tak burmistrz potrzebuje kasy do budżetu. Szkoda że nie będzie aquaparku
biedny Malbork
biedny Malbork 23.11.2016, 15:59 (odpowiedź do mieszkaniec )
Jak przepierniczył i porozdawał swoim kolesiom tą nadwyżkę środków miejskich, którą zastał po poprzedniku, to nie ma się co dziwić, że teraz będzie łapał się wszystkiego, byleby to nie wyszło na jaw - ups, za późno (PS: Wystarczy dobrze poszukać) :)
Sąsiadka
Sąsiadka 28.10.2016, 11:00
Mieszkam koło tego parku od 25 lat. Przez +/- 18 park był totalnym wysypiskiem śmieci dla tak bardzo "kochających" go mieszkańców - zaniedbanym, zapuszczonym i niebezpiecznym. Nikt nie podnosił burzy, nikt o to co się z nim dzieje nie dbał. Na szczęście to się zmieniło i to nie dzięki decyzji władz miasta, wpływ na to miał rozwój turystyki w parku, Dinopark, Jumpy Park i Marina. Bez tego nie oświetliliby wreszcie po milionie lat Parkowej, a krzaczory dalej rosłyby 2m i więcej. Jestem za tym żeby oddać jeszcze kawałek parku pod dzierżawę. Dlaczego? Bo to wszystko co tam przez te lata powstało napędza turystykę, ściąga pieniądze dla miasta, daje młodzieży możliwość podjęcia legalnej pracy w sezonie wiosenno-letnim, bez konieczności wyjazdu z miasta. Ubolewam i zawsze będę ubolewać, że do naszego miasta nie ściąga się przedsiębiorców którzy chcą dać pracę mieszkańcom, nie otwiera się fabryk itp. A co chyba najśmieszniejsze - zniechęca się tych co już podjęli jakaś inicjatywę. Pomiędzy Mariną a starym "amfiteatrem" jest jeszcze sporo zaniedbanego Parku. Zamiast blokować inwestycje - napiszmy petycję aby zadbać o resztę, stworzyć alejki, postawić ławki, oświetlić. Stworzyć miejsce wypoczynkowe z prawdziwego zdarzenia.
hhhh
hhhh 30.10.2016, 12:17 (odpowiedź do Sąsiadka)
pomaga młodzieży znaleźć prace- pewnie tak ale tej lepszej części znajomych znajomych itp
matka
matka 22.11.2016, 14:11 (odpowiedź do hhhh)
przestań bredzić!!! Moje dziecko pracuje tam któryś sezon, ja nie znam właściciela ani nikogo kto mógłby pomóc w załatwieniu jej pracy!!!!! Pracuje tam dużo dzieciaków którzy chcą pracować a ci którzy chcą nie chcą to właśnie gadają jak ty!!!!!! Uważam, że to szansa dla młodzieży która chce zarobić kasę w lato bez konieczności wyjazdu na mierzeje.

A.
A. 28.10.2016, 15:01 (odpowiedź do Sąsiadka)
Zgadzam się z tym, że ma to być miejsce wypoczynkowe, a nie nie getto dla turystów do zbijania kasy. Niech Pani pojedzie do Sztumu, Kwidzyna tam można zobaczyć, jak należy dbać o miasto. A głośne parki rozrywki znajdują się poza terenem zabudowanym - patrz Grudziądz.
ignorant
ignorant 28.10.2016, 09:26
tak.... nic nie dawać ... zamek przenieść gdzieś na wiochy albo Niemcom sprzedać bo przez ten Zamek tylko korki w mieście