Wydanie nr 262/2021, Niedziela 19.09.2021
imieniny: pokaż (12 imiona)Więcemir, Teodor, Wilhelmina, Marta, Alfons, Trofim, Konstancja, Festus, January, Zuzanna, Arnolf, Arnulf
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Uratujmy Park w Malborku. Petycja Macieja Ruska o zachowanie funkcji parku miejskiego i nie oddawania jego kolejnych części w dzierżawę - 24.11.2016

Apelujemy o rozsądne gospodarowanie terenami zielonymi i zachowanie ich powszechnej dostępności. Jest to tym istotniejsze, że zajmują one w mieście niewielką powierzchnię. Plany wydzierżawienia części miejskiego parku prywatnemu podmiotowi oznaczają, że przestanie ona być otwartą dla każdego przestrzenią publiczną. Ewentualna decyzja o skomercjalizowaniu tego obszaru będzie mieć dla malborskiej społeczności negatywne konsekwencje, których nie zrekompensują wpływy z dzierżawy i opłat lokalnych wnoszonych do miejskiej kasy przez inwestora. Nie pozostanie to również bez wpływu na parkowy ekosystem.

Do:


Pan Arkadiusz Mroczkowski, Przewodniczący Rady Miasta Malborka
Urząd Miasta w Malborku, Pl.Słowiański 5, 82-200 Malbork
a.mroczkowski@um.malbork.pl

 

Burmistrz Miasta Malborka zwrócił się już raz do Rady Miasta o wyrażenie zgody na wydzierżawienie w trybie bezprzetargowym na okres do 15 lat nieruchomości komunalnej położonej w Malborku pomiędzy ulicą Sportową, stacją TRAFO, a aleją biegnącą wzdłuż boiska na polanie. Radni projekt uchwały w tej sprawie wycofali z porządku obrad, nie oznacza to jednak, że temat ten przestał być aktualny.

Ani inwestor, ani burmistrz nie zrezygnowali z tego planu.

Zabieramy głos w tej sprawie, ponieważ, nad czym ubolewamy, ewentualna decyzja władz miasta nie została poddana konsultacjom społecznym. Tymczasem umowa na wydzierżawienie ok. 2 hektarów parku naszym zdaniem nie pozostanie bez wpływu na jakość życia mieszkańców całego miasta. Warto mieć na uwadze fakt, że niewiele jest w Malborku otwartych terenów rekreacyjnych i wypoczynkowych. Dla tych, którzy nie dysponują własnym ogrodem ani działką, park jest jedynym miejscem umożliwiającym spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu w otoczeniu zieleni i śpiewu ptaków. Tym bardziej, że ponad stuletni park daje nieograniczone możliwości dla spacerowiczów, biegaczy czy rowerzystów. Jego obecny charakter sprzyja rozwojowi wszelkiej aktywności, a naturalne piękno budzi podziw i respekt dla natury. Obszar parku, zgodnie z ideą, jest przestrzenią otwartą i wspólną, przez co przyczynia się do integrowania lokalnej społeczności i budowania więzów międzyludzkich.

Niestety, oddzielenie płotem kolejnej działki spowoduje, że z użytkowania zostanie wyłączona nie tylko następna część terenu zielonego, ale i obszar wokół. Oddziaływanie komercyjnego przedsięwzięcia nie kończy się bowiem na parkanie. Z tym większą ostrożnością należy podchodzić do sposobu zagospodarowania tak specyficznego ekosystemu. Warto bowiem pamiętać, że tereny parkowe nie służą tylko ludziom, są często jedynym schronieniem dla wielu ptaków i drobnych zwierząt zmuszonych do życia na terenach miejskich. To grodzenie, a więc i odbieranie wolnej przestrzeni, odczują więc nie tylko mieszkańcy miasta, którzy obecnie z niej korzystają, ale także zwierzęta, które będą miały ograniczoną swobodę. Teren miejskiego parku znajduje się w otulinie Obszaru Chronionego Krajobrazu Rzeki Nogat, co oznacza zasadę priorytetu ochrony przyrody w stosunku do innych działań. Wszelkie działania w parku powinny być prowadzone w oparciu o program i plan ochrony roślinności i fauny. Nie jesteśmy przeciwnikami rozwoju atrakcji turystycznych w mieście, ale nie możemy zgodzić się z tym, aby ich powstawanie miało odbywać się kosztem potrzeb mieszkańców.

 

KLIKNIJ I PODPISZ PETYCJĘ !

 

 

Burmistrz Miasta Malborka zaprasza mieszkańców i wszystkie osoby zainteresowane tematem zagospodarowania parku na otwarte spotkanie, które odbędzie się w czwartek, 24 listopada br. o godz. 17.00 w Sali Posiedzeń urzędu miasta (I piętro). Spotkanie dotyczyć będzie głównie wniosku złożonego przez właścicieli spółki Dino Park, którzy proszą o wydzierżawienie na okres 15 lat ok. 2 ha parku miejskiego przylegającego do Dino Parku pomiędzy ul. Sportową, stacją Trafo a aleją biegnącą wzdłuż boiska na polanie. W przypadku zgody na dzierżawę, na wnioskowanym terenie miałby powstać "Park Mitów, Baśni, Legend i Bajek".

Temat wzbudził ogromne zainteresowanie wśród mieszkańców, zarówno tych za jak i przeciw planowanej inwestycji. W tej sprawie złożona został również petycja, w której przeciwnicy apelują o odrzucenie wniosku. Wniosek będzie poddany pod głosowanie Rady Miasta Malborka na najbliższej sesji 30 listopada br., dlatego ważnym jest, aby każdy mieszkaniec miał okazję wyrazić swoją opinię przed podjęciem ostatecznej decyzji. Podczas spotkania będzie również możliwość zgłoszenia własnych pomysłów dotyczących zagospodarowania parku w przyszłości.

Zapraszamy!

Maciej Rusek
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Co nas denerwuje


Komentarze (34)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Biznesmen
Biznesmen 29.10.2016, 18:18
………….jaki wypoczynek w Parku ? Robol ma zapierda.lać na tych co dzirżawią a nie szwędać się po Parku ! Jasne czy nie ?
ANNONYMOUSES
ANNONYMOUSES 28.10.2016, 21:22
ARGUMENTACJA O SMIECIACH W PARKU, JEST ZAŁOSNA, PARK MA BYC DLA WSZYSTKICH , NIE DLA PRYWACIARZA CO PREZYJMUJE NA ZLECENIE TYLKO W SEZONIE Z CZEGO NIE DA SIE ZYC. SZKODA TEGO CO JUZ ZABRALI NA TEN DINOPARK, ZNAMY WAS CWANIACZKI Z URZEDU, BLOKI ITD POKAZAŁY NA CO WAS STAC, ZAREAGOWAŁ KTÓRYS W TYM CZASIE?? A NAJLEPSZY JEST RADNY Z PIASKÓW Z MACZKA. TYLKO LATA I ZEBY SZCZERZY PO MARKETACH Z ZAKUPAMI,
Mariusz.
Mariusz. 23.11.2016, 09:42 (odpowiedź do ANNONYMOUSES)
No i dobrze!!! Nie rozumiem takich ludzi, totalny beton. Miasto się rozwija, powstają nowe miejsca pracy a ktoś ma czelność to krytykować? To co że cwaniactwo, ktoś ma kasę to inwestuje, a przynajmniej teren przy dinoparku ożył. Ten cały park to ściema, żule i menele, INWESTOWAĆ JAK NAJWIĘCEJ!!! 100 razy bardziej wolę żeby powstały tam jakieś punkty gastronomiczne, puby, restauracje nad wodą, a nawet i biurowce, to przyciąga ludzi i spowoduje że mieszkańcy nie będą uciekać z Malborka. Park linowy jest bardzo dobrym przykładem fajnego zagospodarowania terenów zielonych które normalnie były dziczą, gdzie czasami przeszedł jakiś pijak. Budować, rozwijać się, tak trzymać. Ludzie na ślepo protestują bo mają taką chorą naturę, a wystarczy trochę ruszyć głową.
GMB
GMB 23.11.2016, 15:54 (odpowiedź do Mariusz.)
Miasto się rozwija? Masz chyba na myśli "dokończenie" inwestycji rozpoczętych przez poprzednika, bo teraz - patrząc na to co dzieje się z rąk "nowego" to mogę tylko stwierdzić, że nic, Malbork się nie rozwija i nie będzie dopóki będzie rządził charzewski ze swoją świtą. Może nie wiesz, że nadwyżka miejskich środków pozostawiona przez poprzednika została w pół roku przepierniczona na co, a no właśnie na kolesi, to między innymi dlatego "rudy" tak bardzo jest zadowolony.
czytelnik
czytelnik 28.10.2016, 18:51
Ile przedsiębiorca płaci do kasy miejskiej w skali roku?, w przeliczeniu na m.kw.
Panienka z okienka
Panienka z okienka 28.10.2016, 16:29
A pierwszy teren pod dino park to przypadkiem nie został wydzierżawiony podczas panowania poprzedniego Burmistrza którego zastępcą był Pan Maciej ? I wtedy nie widział tych problemów o których pisze dzisiaj !!
biedny Malbork
biedny Malbork 23.11.2016, 15:56 (odpowiedź do Panienka z okienka)
Został, ale mało kto wie, że mieszkańcy się tego domagali - no cóż, widać co po niektórzy mają pamięć bardzo krótką. Ciekawe ile obecny burmistrz wam za tą sklerozę płaci...
Gość
Gość 22.11.2016, 19:22 (odpowiedź do Panienka z okienka)
dokładnie chciałem to napisać...
A.
A. 28.10.2016, 14:55
A jaka będzie korzyść z tego parku rozrywki dla mieszkańców. Jest to teren ogrodzony, strzeżony, bez biletów wstęp zakazany. Jakieś promocje były, ale tylko od poniedziałku do piątku i ze śmieszną zniżką. Pijaków dookoła pełno w krzakach, bo gra muzyka, a im w to graj. Śmieci czasem posprzątane we worki i niewywiezione, potem przez zwierzęta rozszarpane walają się po alejkach. Od zwierząt fetor, czyli nieposprzątane. Mieszkam tu od lat. Wstyd znajomych dookoła tego płotu oprowadzać. Ktoś nad tym traci kontrole.