Wydanie nr 34/2023, Piątek 3.02.2023
imieniny: pokaż (3 imiona)Błażej, Oskar, Ignacy
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Japońska przygoda „Balbin” i nagrody dla Bożeny Belcarz i Jacka Suchińskiego. Inauguracja Roku Kulturalnego w Malborku – 13.10.2016

Wczoraj wieczorem (13.10) w Karwanie odbyła się Inauguracja Roku Kulturalnego 2016/2017. W pierwszej części burmistrz Marek Charzewski wręczył nagrody za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury. Otrzymały je dwie osoby, których nazwiska i dorobek znane są mieszkańcom doskonale. Pierwszą z nich jest Bożena Belcarz, która otrzymała nagrodę w kategorii Wydarzenie Roku za organizację warsztatów "Metafory Muzyczne", natomiast  nagroda za całokształt działalności trafiła do Jacka Suchińskiego.

Kategoria  -     W Y D A R Z E N I E     ROKU    -     METAFORY MUZYCZNE
BOŻENA BELCARZ - coach głosu, specjalista w zakresie emisji głosu, wieloletnia dyrygentka, wokalistka i wykładowca. Stworzyła chóry i zespoły wokalne, z którymi zdobywała najwyższe laury na festiwalach ogólnopolskich i międzynarodowych. Rozbudziła pasje muzyczne i wykształciła wielu śpiewaków. W pracy z głosem wykorzystuje elementy terapii głosu, muzykoterapii, relaksacji oraz treningu autogennego. We wrześniu 2006 roku podjęła pracę z chórem "Lutnia". Do dzisiaj, z ogromnym oddaniem, pełni funkcję dyrygentki. Ubiegłoroczny Koncert Jubileuszowy z udziałem obecnych i byłych chórzystów "Lutni" pod batutą Bożeny Belcarz, w towarzystwie Alchemik Orchestra pod dyrekcją Grzecha Piotrowskiego oraz uczestników warsztatów "Metafory Muzyczne" z pewnością zasługuje na miano Wydarzenia  Roku.

Kategoria  -   CAŁOKSZTAŁT  DZIAŁALNOŚCI
JACEK SUCHIŃSKI - tancerz, instruktor, choreograf, animator kultury. W 1994 roku założył Malborski Klub Tańca "Pasja" i rozpoczął działalność edukacyjną na rzecz rozwoju tańca towarzyskiego. Cztery lata później założył Grupę Tańca FM'98 i rozszerzył profil MKT "Pasja" o nowe formy tańca. Jest twórcą i koordynatorem Europejskich Dni Tańca, które odbywają się wiosną każdego roku w Malborku. Aktualnie jest instruktorem tańca Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji. Głos jego jest znany wszystkim uczestnikom malborskich imprez od 20 już lat. Prowadził jako konferansjer setki imprez, koncertów, festiwali. Te doświadczenia i dany mu talent konferansjerski pożytkuje również jako prezenter na antenie lokalnej rozgłośni Radia Malbork.       

W części artystycznej publiczność wysłuchała "Muzycznej przygody w kraju kwitnącej wiśni" w wykonaniu studia wokalnego BALBINY oraz ich przyjaciół - Pauliny Czapli, Karoliny Sumowskiej, Tadeusza Seiberta i Bartka Szopińskiego z zespołu Boogie Boys. Na scenie towarzyszyły im tancerki z zespołu "Bursztynki".

W repertuarze znalazły się zarówno utwory muzyki dawnej śpiewane a capella, jak i muzyka ludowa oraz piosenki współczesne. Oczywiście nie mogło zabraknąć utworów po japońsku. Nad całością czuwała Maria Seibert, która za pomoc w przygotowaniach podziękowała Celinie Pacanowskiej, Magdalenie Kupińskiej i Agacie Kujawie.
Mieszkańcy mieli okazję obejrzeć program przygotowany na muzyczne tournee po Japonii. Na zaproszenie Polsko-Japońskiego Towarzystwa Wymiany Kulturalnej i Naukowe, w dniach 26 października - 6 listopada 2016 r. grupa będzie koncertować w kilku dużych miastach - Osace, Gamagori, Nagoi i Hamamatsu. "Balbiny" wezmą również udział w międzynarodowym festiwalu World Music Festival w Hamamatsu.

Na wczorajszy koncert przyjechał prezes Fundacji prof. Ryszard Jabłoński, który rekomendował Balbiny do tego projektu i zaangażował się osobiście w jego realizację. Kilkukrotnie odwiedzał młodzież w Malborku, służąc dobrą radą i wspaniałymi pomysłami.

Gościem honorowym koncertu była również Krystyna Kwiatkowska - prezes Fundacji Ireny Kwiatkowskiej FIK, która objęła wyjazd do Japonii swoim patronatem. Przez wiele lat pani Krystyna była kierownikiem muzycznym programu "Od Przedszkola do Opola", w którym "Balbiny" występowały przez ponad 10 lat.

Polskie zespoły bardzo rzadko goszczą na scenach Kraju Kwitnącej Wiśni, dlatego występy malborskiego zespołu będą niepowtarzalną okazją do promocji naszego miasta, regionu oraz całego kraju. Młodzież ma zaplanowane między innymi spotkania z burmistrzami poszczególnych miast, świadczy to o bardzo poważnych potraktowaniu tej wizyty przez stronę japońską.

 

informacja: 82-200.pl

 

Robert Bychowski
Przejdź do komentarzy

 

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wydarzenia


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.