Wydanie nr 167/2021, Środa 16.06.2021
imieniny: pokaż (11 imion)Benon, Cyryk, Ludgarda, Aneta, Budzimir, Justyna, Jan, Aureusz, Benona, Aubert, Alina
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Dał się oszukać „na policjanta”. Policja ostrzega! - 16.09.2016

  • Wydanie nr 167/2021
  • 16 września 2016, 08:43
  • Jakub Sawicki, Zespół Prasowy KMP Elbląg
  • Na sygnale
  • 1 komentarz
Policjanci nigdy nie prosili i nie będą prosić o pomoc osoby postronne przy prowadzonych akcjach. Tym bardziej nie prosili i nie będą prosić o pieniądze, które mogłyby być wykorzystane do takich działań. Wielokrotnie o tym informowaliśmy przy okazji oszustw na tzw. policjanta CBŚ. A jednak przestępcy w dalszym ciągu próbują oszukiwać ludzi i co wydaje się nieprawdopodobne, nadal są tacy, którzy dają się nabrać. Wczoraj (14 września) w Elblągu mieliśmy „gościnnie” działających oszustów, którzy okradli 69 - letniego mężczyznę. Pokrzywdzony stracił 39 tysięcy złotych, które wcześniej podjął z banku.

 

Sytuacja klasyczna. Wczoraj około południa do 69-latka zadzwonił mężczyzna, który podał się za oficera policji CBŚ. Powiedział, że jest prowadzona akcja, wymierzona przeciw oszustom w elbląskich bankach. Zapytał pokrzywdzonego o lokaty i bank, w którym trzyma pieniądze. Dostał wszystkie informacje. Na koniec kazał zadzwonić pod 997 i zweryfikować swoje dane w policji. Oczywiście rozmowa była prowadzona przez telefon stacjonarny, a oszust nie odłożył słuchawki. Pokrzywdzony wybrał 997 i odezwał się kolejny oszust, który podał się za oficera dyżurnego i potwierdził działania. To przekonało mężczyznę do dalszej współpracy. Kolejne rozmowy z oszustami były już prowadzone przez telefon komórkowy, który 69-latek podał sprawcom. Zgodził się na to, żeby pojechać do banku, wybrać 39 tysięcy złotych i przekazać je „agentowi”. Miało to miejsce na ulicy Teatralnej w Elblągu.

W tym samym czasie na ulicy Królewieckiej i Władysława IV miały miejsce dwie kolejne próby oszustw „na policjanta”. W obydwu przypadkach potencjalne ofiary zachowały zimną krew i nie dały się oszukać. Tylko dzięki temu, że skontaktowały się z prawdziwymi policjantami. Jeden z nich przyszedł do komendy, a drugi zadzwonił z telefonu komórkowego pod 112.

Policjanci kryminalni analizują zapis kamer monitoringu w mieście i prowadzą szeroko zakrojone działania operacyjne. Wszystko w celu zatrzymania oszustów.

Po raz kolejny ostrzegamy!

W przypadku oszustw „na policjanta” pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy też nie proszą o przekazanie pieniędzy!

W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas w ten sposób oszukać, podając się przez telefon za policjanta – natychmiast zakończmy taką rozmowę! Nie wdawajmy się w dialog z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować - powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich lub dobrych znajomych, a o całym zdarzeniu natychmiast trzeba powiadomić Policję.

Apelujemy również do opiekunów osób starszych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym procederze. Ostrzegajmy przed osobami, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość i ufność. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni z prośbą o szybkie pożyczenie dużej sumy pieniędzy. Wykorzystujmy do tego celu rodzinne spotkania, świąteczne obiady, czy przypadkowe wizyty. Wszystko po to, by w porę ostrzec naszych bliskich. Zwróćmy też uwagę na tego typu zagrożenie seniorom z naszego otoczenia.

Pamiętajmy - zwykła ostrożność i wiedza o metodach działania przestępców może uchronić starsze osoby przed utratą oszczędności ich życia.

 

Jakub Sawicki, Zespół Prasowy KMP Elbląg
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Monter
Monter 16.09.2016, 13:59
.....................skoro dzwonił na 977 to jak mógł odebrać oszust ? Nie rozumiem ? Czyli burdel w telefonii ! Ludzie liwidujcie numery stacjonarne jak najszybciej !