Wydanie nr 31/2023, Wtorek 31.01.2023
imieniny: pokaż (8 imion)Cyrus, Euzebiusz, Jan, Ksawery, Ludwik, Marceli, Marcelin, Marcelina
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Niemcy zidentyfikowali żyjących ośmiu strażników ze Stutthofu - 10.08.2016

Niemcy zidentyfikowali żyjących ośmiu strażników ze Stutthofu - 10.08.2016 fot. fot.Bundesarchiwum
Niemiecka Centrala Badania Zbrodni Narodowosocjalistycznych w Ludwigsburgu zidentyfikowała osiem wciąż żyjących osób, które miały pełnić służbę w nazistowskim niemieckim obozie koncentracyjnym Stutthof nieopodal Gdańska. Namierzone osoby (cztery kobiety i czterech mężczyzn) pełniły funkcje strażników, sekretarek i telefonistów w obozie Stutthof. Teraz prokuratorzy sprawdzą, czy brały udział, bądź w jakikolwiek sposób pomagały w mordowaniu więźniów obozu. Większość spośród sędziwych domniemanych pracowników obozu zaprzecza udziałowi z zbrodni. Niemiecka prokuratura bada, czy może postawić im zarzuty. Prokuratorzy będą musieli się jednak spieszyć z przygotowywaniem ewentualnych zarzutów, ponieważ wszyscy podejrzani są już w bardzo podeszłym wieku.

Centrala Badania Zbrodni Narodowosocjalistycznych w czasie swojej wieloletniej działalności doprowadziła do skazania kilku tysięcy sprawców zbrodni nazistowskich. Instytucja jeszcze przez dekadę będzie tropić funkcjonariuszy zbrodniczego systemu. Po 2020 roku, zostanie przekształcona w archiwum. 

Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Konzentrationslager Stutthof utworzony został 2 września 1939 roku. Był pierwszym i najdłużej istniejącym obozem w Polsce.  Przez obóz przeszło około 110 tysięcy więźniów pochodzących z 28 krajów. Około połowę przetrzymywanych ofiar nazistów w Stutthofie stanowili Żydzi. Drugą największą grupą byli Polacy.

Liczbę ofiar ocenia się na około 65 tysięcy. 
 

Edyta Kozakiewicz
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
pp
pp 25.08.2016, 17:34
To smieszne, że tak długo zajmuje odnalezienie tych niemieckich oprawców. Mam wrażenie, że specjalnie tak "długo szukano" aby , kiedy są już starzy, nie mogli odbyć kary ze wzgledu na stan zdrowia. i podeszły wiek.