Czym zajmuje się trener personalny?
Przede wszystkim jak sama nazwa wskazuje prowadzi indywidualne treningi z klientami. Mogą one odbywać się zarówno na siłowni, basenie, świeżym powietrzu jak i nawet w domu. Do najczęstszych zadań trenera należy ułożenie planu treningowego dostosowanego do indywidualnych potrzeb podopiecznego, – ale to nie wszystko. Trener personalny powinien też być specjalistą w dziedzinie dobrego odżywiania i zdrowego trybu życia. Wskazane jest, aby plan treningowy połączony był z dobrze rozpisaną dietą. Treningi personalne to nie tylko dbanie o sylwetkę fizyczną, ale i psychikę. Instruktor musi być wsparciem dla swojego podopiecznego i motywować go na każdym etapie walki i wymarzoną sylwetkę.
Jakie kwalifikację powinien mieć kandydat na trenera personalnego?
Za nim przystąpisz do kurs trenera personalnego musisz odpowiedzieć sobie na parę ważnych pytań. Po pierwsze i najważniejsze: czy lubisz pracować z ludźmi? Jest to kluczowy element pracy trenera, – jeżeli obcy ludzie Cię irytują, denerwują i nie lubisz nawiązywać nowych kontaktów, zapomnij o karierze instruktora. Kolejny element to zamiłowanie do aktywności fizycznej. Myśląc o karierze trenera personalnego musisz kochać ruch i ćwiczenia. Ważne jest, żeby potwierdzała też to Twoja sylwetka. Pamiętaj, że Twój wygląd jest Twoją najlepszą reklamą. W cale nie oznacza to, że musisz być mistrzem kulturystyki – niektórych klientów może to nawet odstraszać. W kwestii wykształcenia, nie jest ono kluczowym elementem, ale też oczywiście nie zaszkodzi.
Chce zostać trenerem personalnym – co dalej?
Pierwszym i najważniejszym krokiem jest uzyskanie uprawnień trenera personalnego. Jak to zrobić? Otóż najlepiej jest udać się na kurs trenera personalnego. Tam po przebyciu standardowych szkoleń instruktorskich, pozyskacie wiedzę z zakresu anatomii, fizjoterapii, technik ćwiczeń, diety, suplementacji, a nawet przedsiębiorczości. Takie szkolenie w zależności od intensywności może trwać od kilku do kilkunastu tygodnii. Trzeba liczyć się też z kosztami – one bywają różne w zależności od części Polski i wielkości miast. Pamiętajmy jednak, że jest to inwestycja w przyszłość, która szybko się nam zwróci.
Zalety pracy trenera personalnego
Praca trenera personalnego ma wiele zalet, ale również parę wad. Ważne jest żeby być tego w pełni świadomym, jeszcze zanim zdecydujemy się poczynić pierwsze kroki w tym zawodzie. Jeżeli lubisz pracę z ludźmi, jesteś aktywny i nie przeszkadzają Ci niestandardowe godziny pracy – to zawód ten nie ma żadnych minusów. Głównymi zaletami pracy trenera są właśnie luźne godziny pracy, poznawanie nowych ludzi, budowanie sieci kontaktów, aktywna praca, w której można zadbać także o własną sylwetkę, dobre zarobki oraz bardzo duża elastyczność. Pamiętaj pracujesz na swoje konto – im bardziej się starasz i poświęcasz podopiecznym, tym więcej klientów zgłasza się do Ciebie. Razem z rozwojem idą też korzyści finansowe. Na początku kariery zarobki mogą być średnie, z czasem jednak mogą urosnąć nawet do kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie.
Artykuł powstał we współpracy ze szkołą trenerów personalnych - Fit-Academy.pl