Wydanie nr 34/2023, Piątek 3.02.2023
imieniny: pokaż (3 imiona)Błażej, Oskar, Ignacy
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

PLK: Dodatkowe wakacyjne kontrole kierowców na przejazdach kolejowo - drogowych - 01.07.2016

PLK: Dodatkowe wakacyjne kontrole kierowców na przejazdach kolejowo -… fot. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
1 lipca rozpoczęła się wakacyjna akcja „Bezpieczny piątek”. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. apelują do kierowców o zachowanie przepisów na przejazdach kolejowo-drogowych. Kontrole prowadzi policja i Straż Ochrony Kolei. - Nie będzie tolerancji dla lekceważących przepisy – zapowiadają organizatorzy.

Liczba wypadków i kolizji na przejazdach kolejowo-drogowych maleje. Jednak wciąż, aż 98% z nich to skutek łamania przepisów, ignorowania znaków drogowych i czerwonych świateł, a nawet omijania rogatek. Dlatego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w każdy wakacyjny piątek prowadzą akcję „Bezpieczny piątek”. Na wybranych przejazdach kolejowo-drogowych w całym kraju dyżurować będą przedstawiciele PLK, Straży Ochrony Kolei oraz policji. Patrolowane będą również tory w okolicach tzw. „dzikich przejść”. 


Pierwsze przejazdy do kontroli 

Pierwsze na celowniku ustawiono przejazdy w miejscowościach: Aleksandrów Kujawski, Dwikozy (świętokrzyskie), Iława, Kraków, Legarda (mazowieckie), Sokółka (mazowieckie), Łódź, Miłocin (lubelskie), Mrowiny (dolnośląskie), Ożarów Mazowiecki, Poznań, Pszczyna (śląskie), Rzeszów, Sokółka (podlaskie), Świnoujście, Warszawa, Włoszczowa (świętokrzyskie), Wrocław i Żagań (lubuskie). 

Podczas kontroli, pouczeń i rozmów do kierowców i pieszych trafi kilkanaście tysięcy ulotek, informujących o właściwym zachowaniu na terenach kolejowych, a dla piratów kolejowo-drogowych będą mandaty. Działania przypominają, że obowiązkiem jest postępowanie zgodne z przepisami i zdrowym rozsądkiem – to ono gwarantuje bezpieczeństwo na wszystkich przejazdach.

Akcja „Bezpieczny piątek” prowadzona jest w ramach XII edycji kampanii społecznej Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!”. W trakcie debaty „Deklarujesz – nie respektujesz!”, inaugurującej kolejną edycję, podkreślano, że przestrzeganie przepisów ruchu drogowego to dowód dojrzałości oraz odpowiedzialności za siebie i innych. Respektowanie zasad chroni wszystkich użytkowników przejazdów: kierowców na drodze i podróżnych w pociągach.


Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!” w działaniach

Wśród stałych, całorocznych działań, prowadzonych w ramach „Bezpiecznego przejazdu…”, organizowane są: symulacje wypadków, konkursy, prelekcje dla dzieci, patrole Straży Ochrony Kolei w terenie oraz kampania informacyjna w mediach, na plakatach i ulotkach. 

Zaplanowano też intensywną współpracę z youtuberami, blogerami oraz vlogerami, by dotrzeć z przekazem kampanii do młodzieży. Przygotowane są materiały dla instruktorów nauki jazdy, by skuteczniej mogli edukować przyszłych kierowców.

Kampania Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!” jest jedną z największych w Europie. W 2015 roku w Brukseli PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zostały wyróżnione za zwiększanie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych w ramach Europejskiej Karty Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (EKBRD). Jest to największa platforma obywatelska w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego, prowadzona przez Komisję Europejską.

 Informacja:
Mirosław Siemieniec
Rzecznik prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Dawid Bochon
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.